Kronik Böbrek Hastası Erişkinler İçin Diyet Kalıpları

Cochrane derleme özeti

Konu

Böbrek hastalarında yaşam beklentisi düşebilir, kalp hastalığı dâhil komplikasyonlar olabilir ve şiddetli böbrek yetmezliği için diyaliz gibi tedaviler gerekebilir. Hekimler ve hastalar böbrek yetmezliği ya da kalp hastalığına karşı koruyucu tedavileri bilmek ister. Hem hekimler hem de hastalar için sağlık ve iyiliği düzeltmenin ve hastalara böbrek hastalığının bakımında kendi kendilerini idare şansı sağlamanın muhtemel bir yolu olarak diyet gibi yaşam tarzı değişiklikleri önemlidir.

Yapılanlar

Diyaliz tedavisi gören ya da böbrek nakledilenler dâhil böbrek hastalarında diyetsel değişimleri inceleyen tüm araştırmaları birleştirdik.

Bulgular

Toplam 1639 hastada diyetsel değişim ya da tavsiyelerin sağlığı iyileştirip iyileştirmediğini araştıran 17 araştırma bulduk. Çalışmalara böbrek hastalığı çoğunlukla orta ya da şiddetli erkek ve kadınlar alındı. Diyetlerin içeriği; meyve ve sebze alımını artırmak, tavuk ve balık miktarını artırmak, daha fazla çerez ve zeytinyağı kullanmak ve tahıl ve baklagillerde biraz artış ve daha az kırmızı et, şeker ve tuz şeklindeydi. Özellikle üç anahtar sonuç ölçütünü inceledik: ölüm riski, diyaliz gerektiren ileri böbrek hastalığı riski ve yaşam kalitesi. Üç çalışmaya böbrek nakli yapılan hastalar ve üç çalışmaya da diyaliz olan hastalar alındı.

Eldeki çalışmaların kombinasyonundan sonra sağlıklı diyet değişimleri yapmanın kalp komplikasyonlarını önleyip önlemediği, çoğu çalışmada bu ölçülmediğinden şüpheliydi.

Diyet değişimleri yaşam kalitesini iyileştirebiliyor. İleride olabilecek hastalıkların, kan basıncı ve kolesterol gibi bazı risk faktörlerinin diyet danışmanlığı ya da sağlıklı yemeden sonra daha düşük olduğunu gördük.

Derlenen çalışmaların çoğunun kalitesi düşük olduğundan gelecekte yapılacak çalışmaların benzer sonuçlar vereceğinden emin olamıyoruz.

Kararlar

Eldeki çalışmalar bu maksatla tasarlanmadığından, diyetsel değişimlerin böbrek hastalarında iyilik halini yükselteceğinden çok şüpheliyiz.

Diyet değişimleri kan basıncı ve kolesterolü düşürebiliyor, ancak bu etkilerin daha uzun vadeli etkisi ispatlanmış değil. Bunlar hala böbrek hastalarının sağlığına diyetin etkisini anlamaya yardım edecek büyük ve iyi kalitede araştırmalar gerektiği anlamına geliyor.

Kaynak

Palmer SC, Maggo JK, Campbell KL, Craig JC, Johnson DW, Sutanto B, Ruospo M, Tong A, Strippoli GFM. Dietary interventions for adults with chronic kidney disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 4. Art. No.: CD011998. DOI: 10.1002/14651858.CD011998.pub2

Orijinal özet için: Kronik Böbrek Hastası Diyet

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv