HIV (+) Hastalarda Antiretroviral Tedaviye Yardımcı İnterlökin-2 Kullanımı

Cochrane derleme özeti

Yapılanlar

HIV hala dünyada, özellikle Afrika’da büyük ölüm nedenleri arasında. HIV kanda çoğalıp bağışıklık sistemini tahrip ediyor. Bu nedenle HIV (+) olan kişiler enfeksiyona yakalanmaya daha duyarlı. Bu hastalıkta güncel olarak kullanılan anti-retroviral tedavi (ART) virüsün çoğalmasını önleyerek bağışıklık sisteminin geri kazanılmasını sağlıyor. İnterlökin-2 (IL-2) vücutta enfeksiyonlara karşı savaşan lökositlerin çoğalma sürecine yardım eder. IL-2 lökosit miktarını artırmakla beraber bunların çoğalmasının tek başına ART kullanımına ek bir fayda sağlayıp sağlamadığını bilinmiyor. Bu derleme ART ile birlikte kullanılan ekstra IL-2 tedavisinin, HIV (+) hastalarda tek başına ART kullanımına kıyasla hastalık ve ölümleri azaltıp azaltmadığını anlamayı hedefliyor.

Anahtar mesajlar

IL-2’nin CD4 bağışıklık hücrelerinde artış sağladığın bulduk (yüksek kesinlikte kanıt). Ancak ölüm ve başka enfeksiyonlarla ilgili önemli etkilerde fark bulunmadı (yüksek kesinlikte kanıt). IL-2 kullanan hastalarda yan etkilerde muhtemelen artış oluyor (orta kesinlikte kanıt). Bulgularımız HIV (+) hastalarda ART’ye ek tedavi olarak IL-2 kullanımını desteklemiyor.

Ana sonuçlar

26 Mayıs 2016 tarihine kadar kapsamlı bir literatür araştırması yaptık ve 6 ülkede yapılmış 25 araştırma bulduk. IL-2 grubu ve tek başına ART grubu arasında ölüm sayısında fark bulunmadı (6 araştırma, 665 katılımcı, yüksek kesinlikte kanıt).

21 araştırmanın 17’sinde IL-2 kullanımıyla, farklı ölçütler kullanılarak CD4 hücre sayısında artış olduğu raporlandı.

Genel olarak araştırma sonuna kadar viral yükü 50 hücre/mL altına inecek kadar baskılanan katılımcı oranında (5 araştırma, 805 katılımcı, yüksek kesinlikte kanıt) veya viral yükü 500 hücre/mL altına inecek kadar baskılanan katılımcı oranında fark bulunmadı (4 araştırma, 5029 katılımcı, yüksek kesinlikte kanıt).

Fırsatçı enfeksiyon insidensinde az fark var ya da hiç yok (7 araştırma, 6141 katılımcı, düşük kesinlikte kanıt).

Aşama 3 ya da 4 ters olaylarda muhtemelen artış var (6 araştırma, 6291 katılımcı, orta kesinlikte kanıt). Derlenen araştırmaların hiç birinde tedaviye sadakat raporlanmadı.

Kaynak

Onwumeh J, Okwundu CI, Kredo T. Interleukin-2 as an adjunct to antiretroviral therapy for HIV-positive adults. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 5. Art. No.: CD009818. DOI: 10.1002/14651858.CD009818.pub2

Orijinal özet için: HIV Pozitif İnterlökin IL-2

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv