Ülseratif Kolitlilerde Hastalığı Değerlendirmek İçin Histolojik Ölçüm Araçları

Cochrane derleme özeti

Ülseratif kolit

Ülseratif kolit, kalın barsakta iltihap ve ülserlerle giden kronik bir kalın barsak hastalığıdır. Hastalarda sıklıkla ishal, kanlı dışkılama, kilo kaybı ve karın ağrısı görülür. Belirtiler görüldüğünde hastalık “aktif”, belirtiler olmadığında “remisyonda” olarak kabul edilir.

Histolojik skorlama indeksleri

Kolonoskopi esnasında kalın barsaktan bir doku örneği alınabilir (biyopsi). Kolonoskopi kalın barsağın videoyla görüntülenmesini sağlar. Alınan örnek mikroskop altında incelenir. Örneğe bakarak hastalık şiddetini belirlemek için bir histolojik skorlama indeks sistemi kullanılır.

Araştırma

Histolojik skorlama indekslerinin geçerli (ölçtükleri farz edilen şeyi doğru ölçüp ölçmedikleri) olup olmadığı önemlidir. Geçerliliği gösterilmiş histolojik skorlama indekslerini belirledik.

Bulgular

Araştırmada mevcut 30 histolojik skorlama indeksinden 11’inin geçerliliğinin kısmen gösterildiği bulundu. Nancy ve Robarts indeksleri diğer dokuzuna kıyasla en çok geçerlilik testine maruz kaldı. Ancak halen mevcut histolojik skorlama indekslerinin hiçbirinin geçerliliği tamamen gösterilmiş değil. Ülseratif kolitte histolojik iyileşmeyi ölçecek ideal indeksi belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. İdeal indeksin geçerliliğinin de tamamen gösterilmesi gerekir.

Kaynak

Mosli MH, Parker CE, Nelson SA, Baker KA, MacDonald JK, Zou G, Feagan BG, Khanna R, Levesque BG, Jairath V. Histologic scoring indices for evaluation of disease activity in ulcerative colitis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 5. Art. No.: CD011256. DOI: 10.1002/14651858.CD011256.pub2

Orijinal özet için: Ülseratif Kolit Histolojik Skor İndeksi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar