Akut Felçte Nitrik Oksit Bağışlayıcılar, L-arginin veya Nitrik Oksit Sentaz

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Akut felç sonrası hastalarda hemen kullanılan nitrik oksit bağışlayıcılar (nitratlar) , L-arginin veya nitrik oksit sentetaz etkili ve güvenli ilaçlar mı?

Arka plan

Nitrik oksit hem felç öncesinde hem de esnasında kan basıncı, kan akışı ve beyin aktivitesini kontrolde anahtar bir molekül. Nitrik oksit üreten ya da üretimini kontrol eden ilaçlar akut felçte fayda sağlayabilir. Bu derlemede felç sonrası birkaç gün içinde başvuran hastalarda bu ilaçların etkisini değerlendiren çalışmaları aradık.

Çalışma özellikleri

Derlememiz 2016 Eylülüne kadar güncel. Toplam 4197 katılımcıyla yürütülmüş 5 araştırmayı derledik. Tümünde de deriye yapıştırılan ve nitrik oksit salan gliseril tirinitrat bandı araştırıldı. Bir çalışma uluslararası olup kalanları tek merkezde yürütüldü. Tüm sonuç ölçütlerine çalışmaların hepsinden katkı sağlanamadı. Erişebildiğimiz yayınlanmış ve yayınlanmamış bilgileri kullandık. Diğer nitratlı ilaçları, L-arginin ve nitrik oksit sentaz inhibitörlerini araştıran çalışma bulamadık.

Anahtar sonuçlar

Felç sonrasında gliseril trinitrat genel olarak ölüm ya da bağımlılık oranını, bu ilacı almayan hastalara kıyasla iyileştirmedi. Gliseril tirinitrat ölümler ve yaşam kalitesi gibi başka sonuç ölçütlerini de iyileştirmedi. Bu ilaç kan basıncını düşürüp kalp hızını ve baş ağrısını artırıyor.

Kanıt kalitesi

Anahtar sonuçlar yüksek kalitede kanıtlara dayanıyor.

Kararlar

Akut felçte nitrik oksit üretimini etkileyen ilaçların kullanımını tavsiye etmek için güncel olarak yetersiz kanıt var. Genel olarak gliseril trinitratın maliyeti düşük, felçli hastalarda kan basıncını düşürüyor, kalp hızını ve baş ağrısını artırıyor, ancak klinik sonuçları değiştirmiyor.

Kaynak

Bath PMW, Krishnan K, Appleton JP. Nitric oxide donors (nitrates), L-arginine, or nitric oxide synthase inhibitors for acute stroke. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 4. Art. No.: CD000398. DOI: 10.1002/14651858.CD000398.pub2

Orijinal Özet İçin: Nitrik Oksit Donör

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar