Cilde Sürülen Ağrı Kesici Merhemler Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Çeviri: Hem. Gökşen Polat*

Cochrane derleme özeti

Sonuç

Diklofenak emüljel, ketoprofen jel, piroksikam jel ve diklofenak deri flasteri; kas ve eklem bağı zedelenmelerinde oldukça işe yarıyor. Anti enflamatuvar ilaçlar (NSAID’ler) olan topikal diklofenak ve topikal ketoprofen merhemleri diz ve el osteoartritinde cilt üzerine en az 6 ile 12 hafta sürüldüğünde, mütevazı sayıda insanda ağrıyı en az %50 azaltıyor. Postherpetik nevraljide için yüksek konsantrasyonlu kapsayisin az sayıda hastada ağrıyı en az %50 azaltabiliyor.

Arka plan

Cilt üzerine sürülen ağrı kesiciler topikal ağrı kesici olarak adlandırılır. Bunların ağrılı durumlarda işe yarayıp yaramadığı, yarıyorsa nasıl ve hangi ağrılı durumlarda işe yaradığı konusu oldukça çok tartışıldı.

Çalışma özellikleri

Cochrane Sistematik Derlemeler Veritabanında (Cochrane Kütüphanesi) topikal ağrı kesicileri inceleyen, 2017 Şubatına kadar yayınlanan sistematik derlemeleri aradık. Derlemelerde akut (üç aydan daha kısa) veya kronik (3 aydan daha uzun) ağrı durumların tedavisi değerlendirildi. Topikal ağrı kesicilerin ne kadar iyi etki sağladığını, zarara neden olup olmadığını ve hastaların çalışmaları bırakıp bırakmadığını inceledik. Ayrıca kanıt kalitesini de gözden geçirdik.

Anahtar sonuçlar

Derlemelerin çoğunda topikal ağrı kesicilerin etkileri topikal plaseboyla değerlendirildi.

Kas ve eklem bağı zedelenmelerinde, cilt üzerine sürülen çeşitli topikal NSAID ağrı kesiciler yaklaşık bir haftada 1/5 ile ½ arası insanda ağrıyı yarıdan fazla azaltmaya yardımcı oldu. Bunlar; diklofenak emüljel, ketoprofen jel, proksikam jel, diklofenak Flektor deri flasteri ve diğer diklofenak flasterleri. İlaçların nasıl yapıldığı ne kadar iyi iş göreceğini belirlemede önemlidir.

El ve diz osteoartritinde, topikal diklofenak ve topikal ketoprofen merhemleri cilt üzerine en az 6 ile 12 hafta sürüldüğünde, 1/10 ile 1/5 arası hastada ağrıyı en az yarı yarıya azaltmaya yardımcı oluyor.

Postherpetik nevraljide tek sefer uygulanan topikal yüksek konsantrasyon kapsayisin 12 kişiden biri kadarında ağrıyı 8-12 hafta süreyle en az yarı yarıya azaltabiliyor.

Başka herhangi bir ağrı durumda, herhangi bir başka topikal ağrı kesiciyi desteklemek için iyi kanıt bulunmuyor.

Düşük konsantrasyonlu topikal kapsayisin 10 kişiden 4 ünde kaşıntı ve döküntü gibi lokal yan etkilere neden oldu ve yan etkiler 12 hastadan birinin tedaviyi bırakmasına neden oldu. Bunlar dışında yan etkiler ve yan etkiler nedeniyle tedavi terkleri nadirdi ya da topikal plasebodan farklı değildi.

Kanıt kalitesi

Kanıt kalitesi yüksekle çok düşük arasındaydı. Düşük kalitenin ana nedeni bazı çalışmalarda az sayıda katılımcı olmasıydı ve fayda veya zararın tahmini hesabına imkân vermedi.

Kaynak

Derry S, Wiffen PJ, Kalso EA, Bell RF, Aldington D, Phillips T, Gaskell H, Moore R. Topical analgesics for acute and chronic pain in adults - an overview of Cochrane Reviews. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 5. Art. No.: CD008609. DOI: 10.1002/14651858.CD008609.pub2

Orijinal özet için: Deriye Sürülen Ağrı Kesiciler

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

* Stajyer Hemşire, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv