Bacaklarda Kan Dolaşımı Azalan Hastalarda Yeni Damar Oluşumunu Uyaran İlaçlarla Tedavi

Cochrane derleme özeti

Arka plan

Ateroskleroz gibi çeşitli hastalıklarda bacaklara giden kan akımı azalır. Bu durum hastalığın şiddetine bağlı olarak yürürken ya da istirahatte bacak ağrısı, bacakta ülserler oluşumu ve gangren gibi belirtiler görülebilir. Bacaklarda kan akımı azalması 70 yaş üstü tüm insanların %3 – 10’unu etkiler. Malûliyet ve yaşam kalitesinde azalmanın önemli bir nedenidir ve bacak kesilmesi ve ölüm riski yüksektir.

Tedavi stratejisi genel olarak davranış değişimleri (örneğin sigara bırakma, egzersiz ve diyet), ilaç kullanımı (antpilatelet ve statinler) ve kataterli cerrahi müdahalelerden ibarettir. Ancak bazı hastalar için bacak kesilmesi tek seçenek olabilir.

Vücutta doğal olarak üretilen ve büyüme faktörü denen bazı maddeler yeni damar oluşumunu uyarabilir. Günümüzde bu maddeler bacaklarında dolaşım bozukluğu olan insanların tedavisinde kullanılmak üzere laboratuarda üretiliyor. Bu hastalarda büyüme faktörlerinin etkileri hakkındaki klinik çalışmalardaki kanıtları değerlendirdik.

Ana sonuçlar

Toplam 20 çalışma belirledik ve toplam 1400 katılımcıyla yürütülen, üç tip büyüme faktörünü değerlendiren yayınlanmış 14 çalışmanın sonuçlarını analize aldık. Kanıtlar 2016 Haziranına kadar güncel.

Derlememiz büyüme faktörlerinin ayak bileği üstü bacak amputasyonu, ölüm ve ters olaylardan oluşan en önemli klinik parametreler üzerine etkilerinin belirsiz olduğunu gösterdi (bir yıl için orta, iki yıla kadar düşük kalitede kanıt). Ancak tüm ekstremite amputasyonlarının oranı azalabiliyor (düşük kalitede kanıt). Bunun yanında büyüme faktörleri bir yılda kan akımı (düşük kalitede kanıt), ülser oluşumu (çok düşük kalitede kanıt) ve istirahat ağrısı (çok düşük kalitede kanıt) parametrelerini iyileştirebiliyor ancak yürüme yetisi üzerinde az etkisi var ya da hiç yok (düşük kalitede kanıt). Kanıt kalitesinin değerini çoğunlukla çalışmaların istatistiksel gücü ve kalite düşüklüğü nedeniyle düşürdük. Büyüme faktörleri arasında etkide herhangi bir fark belirleyemedik.

Bu derleme bacaklarında kan dolaşımı azalması olan hastalarda, bilek üstü bacak kesilmelerini veya ölümleri önlemek ya da yürüme yetisini iyileştirmek için büyüme faktörü tedavisini desteklemiyor. Ancak büyüme faktörleri kullanımı kan akımı parametrelerini iyileştirebilir ve bilek altı amputasyonları azaltabilir, bununla beraber görülen ters olaylara etki belirsiz; ülserleşme ve istirahat ağrısında iyileşme çok şüpheli. Daha kesin kanıtlar sağlamak için yüksek kalitede yeni çalışmalar gerekiyor.

Kaynak

Gorenoi V, Brehm MU, Koch A, Hagen A. Growth factors for angiogenesis in peripheral arterial disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 6. Art. No.: CD011741. DOI: 10.1002/14651858.CD011741.pub2

Orijinal özet için: Periferik Dolaşımda Büyüme Faktörü

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv