Okul Personeline Astım Eğitimi

Cochrane derleme özeti

Arka plan

Öğretmenler ve okul personelinin okullarda astım bakımını bilmeleri gerekir. Astım bilgileri azsa astımlı çocukları nasıl koruyacaklarını bilmeleri mümkün olmaz ya da ciddi bir atak halinde eyleme geçmede başarısız olurlar. Okul personeline verilen astım eğitiminin fayda ve zararlarını ve bu eğitimin en iyi nasıl verilebileceğini değerlendirmeyi hedefledik.

Çalışma özellikleri

100’den fazla okulda, personel için astım eğitim programını kontrole karşı kıyaslayan 5 araştırma bulduk Araştırmacılar 1 ve 12 aylar arasında öğretmenler ve personelle ilgili ve sıklıkla da çocuklar ve ebeveynle ilgili sonuç ölçütlerini inceledi. Literatür en yakın 20 Kasım 2016 tarihinde tarandı.

Ana sonuçlar

Okul personelini eğitmenin acil servis veya hastaneye başvurmaya ihtiyaç duyan çocuk sayısını azaltıp azaltmadığını söyleyemiyoruz, ölümleri raporlayan çalışma da bulunmadı. Yazarlar astım kontrolünü çeşitli yollarla ölçtüler ancak özellikle müdahale sonrası bir yılın ötesinde az fayda bulundu.

Astım eğitimi alan okullarda astım politikalarına daha iyi uyuldu ve personel daha hazırlıklıydı; personeli eğitim alanlar içinde daha fazla okulda yazılı astım tedbirleri bulundu. Eğitim alan okulların daha fazlası egzersizle indüklenen astım ataklarının önleme ve idaresinde iyileşme gösterdi ve daha çok personel espasla salbutamol verebileceklerini hissetti.

Eğitim seanslarının neleri içermesi gerektiği ve en iyi nasıl verilebileceğini de değerlendirmek istedik ancak yeterince bilgi bulamadık.

Özetle okul personeline verilen astım eğitimi okullarda astım bilgisi ve hazırlıklılığı artırıyor ancak bu eğitimin astımlı çocuklara sağladığı gerçek faydalar hakkında fazla bilgimiz yok.

Kanıt kalitesi

Çalışma sayısının azlığı ve aralarındaki değişkenlik okul personelini astım hakkında eğitmenin toplam etkisinden emin olamadığımız anlamına geliyor. Araştırmaların okullar, öğretmenler ve çocukları gruplara atama şekli biraz kayırma hatasına neden olabilir. Ayrıca öğretmenlerin aktif müdahale ya da kontrol gruplarında bulunduklarını bilmeleri davranışlarını ve anketleri nasıl cevapladıklarını etkilemiş olabilir bu da faydaların olduğundan fazla hesaplanmasına yol açabilir. Çalışmalardaki katılımcıların birçoğu anketleri iade etmedi ki bu da astım eğitimi sonuçlarının eksiksiz bir tablosuna sahip olmadığımız anlamına geliyor.

Kaynak

Kew KM, Carr R, Donovan T, Gordon M. Asthma education for school staff. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 4. Art. No.: CD012255. DOI: 10.1002/14651858.CD012255.pub2

Orijinal özet için: Okullara Astım Eğitimi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar