Erişkinde Migren Ataklarını Önlemek İçin Valproat

Cochrane derleme özeti

Epilepsi tedavisinde antiepileptikler denen çeşitli ilaçlar kullanılıyor. Birkaç yıldır bunlardan bazıları migren ataklarının önlenmesinde de kullanıldı. Bu derlemede ‘episodik’ migrenli erişkin hastalarda valproatın etkilerine dair kanıtlar araştırıldı. Valproat; valproik asit veya sodyum valproat ya da ikisinin kombinasyonunu; erişkin hasta, 16 yaş ve üstü katılımcıları; episodik migren de ayda 15’in altında görülen baş ağrılarını ifade ediyor. 15 Ocak 2013 tarihine kadar yayınlanan araştırmalar tarandı ve konuya ilişkin 10 çalışma bulundu.

Valproat migren ataklarının sıklığını plaseboya kıyasla yaklaşık ayda 4 tane azalttı (2 çalışma 63 katılımcı).

Yine valproatla katılımcılarda migren baş ağrılarının sayısının plaseboya kıyasla %50 ya da fazla azalma ihtimali iki kattan fazlaydı (5 çalışma, 576 katılımcı).

Valproatla birlikte yan etkiler olağan görüldü ve genel olarak hafifti; ancak valproat doğum defektlerine neden olabiliyor ve doğurgan çağdaki kadınlarda dikkatle kullanılması gerekir. Valproatın migren ataklarını önlemede kullanılan başka aktif ilaçlarla kıyaslayan başka araştırmalar yapılması gerekiyor.

Kaynak

Linde M, Mulleners WM, Chronicle EP, McCrory DC. Valproate (valproic acid or sodium valproate or a combination of the two) for the prophylaxis of episodic migraine in adults. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 6. Art. No.: CD010611. DOI: 10.1002/14651858.CD010611

Orijinal özet için: Migreni Önlemede Valproat

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv