Şizofrenide Plaseboya Karşı Klorpromazin

Cochrane derleme özeti

Şizofrenili hastalar olmayan şeyler görür ve sesler duyar. Bu belirtilerin ana tedavisi antipsikotik ilaçlardır. Klorpromazin şizofreni tedavisinde etkili olduğu 1950’lerde ilk keşfedilen ilaçlardan biridir. Halen günümüzde de en sık kullanılan ve en ucuz tedaviler arasında bulunuyor. Ancak birinci kuşak ya da tipik bir antibiyotik olan klorpromazinin görmede bulanma, ağız kuruması, titreme ve kontrol edilemeyen sarsılmalar, depresyon, kas katılığı ve huzursuzluk gibi ciddi yan etkileri var.

2012 yılında yaptığımız güncelleme araştırması sonucunda derlememiz, şizofreni tedavisinde klorpromazinin etkilerini plaseboya karşı değerlendiren 55 araştırma içeriyor. Kanıtların genel olarak düşük kalitede olduğu yargısına vardık.

Klorpromazinin nüksleri önlediği ve hastalarda ruh sağlığı, belirtiler ve işlevi iyileştirdiğini gösteren bazı kanıtlar var. Ancak klorpromazinin yan etkileri şiddetli ve malûliyet verici. Klorpromazin uyuklama ve sakinleşmeye neden oluyor. Ayrıca hareket bozukluklar, fark edilir kilo alımı ve sersemlik hissiyle birlikte kan basıncı düşmesine neden oluyor.

Klorpromazinin maliyeti düşük ve her yerde bulunabiliyor. Birçok yan etkisine rağmen klorpromazin bir referans tüm dünyada en yaygın kullanılan ilaçlardan biri olarak kalması muhtemel.

Dikkat edilmesi gerekir ki derlenen 55 çalışmadan sağlanan kanıtların kalitesi düşüktü ve bundan başka 315 araştırma bilgi ve veri raporlamada ve araştırma tasarım ve metotlarındaki kusurlar nedeniyle dışlandı. Yaşam kalitesi, tedaviden tatmin düzeyi, nüksler, taburculuk ya da yatışlar ve şiddet olayları gibi önemli sonuç ölçütlerine odaklanması gereken daha büyük, daha iyi yürütülmüş ve daha iyi raporlama yapan araştırmalar gerekiyor.

Kaynak

Adams CE, Awad GA, Rathbone J, Thornley B, Soares-Weiser K. Chlorpromazine versus placebo for schizophrenia. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 1. Art. No.: CD000284. DOI: 10.1002/14651858.CD000284.pub3

Orijinal özet için: Şizofrenide Klorpromazin

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv