Kadında İdrar Kaçırma İçin Hacim Artırıcı Enjeksiyonu

Cochrane derleme özeti

Stres inkontinenste öksürürken, gülerken, hapşırırken ya da egzersiz esnasında idrar kaçırılır. Kadınlar ve ailelerinin gelirinin önemli bir kısmı bu belirtilerin idaresine harcanır. Normalde kaslar ve dokular mesanenin tabanını destekleyen ve üretrayı kapatan bir yastık oluşturur. Bu olmadığında üretra etrafındaki alana hacim verici maddeler enjekte edilerek yapay bir yastık oluşturulabilir.

Toplam 2004 kadınla yapılan 14 araştırmanın derlemesinde, bu yöntemin kadınlarda stres inkontinensi giderebildiğine dair sınırlı miktarda bir kanıt bulundu. Ameliyat gibi başka tedaviler daha iyi olabilir. Enjekte edilen madde olarak kadının kendi yağ dokusunun kullanılması ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Maliyet konusundaysa, ekonomik çalışmaların kısaca gözden geçirilmesi ilk tedavi olarak ya da ilk ameliyatın başarısızlığından sonra kullanılan kollagen enjeksiyonunun, ameliyattan daha az maliyeti olduğunu gösterdi.

Kaynak

Kirchin V, Page T, Keegan PE, Atiemo KOM, Cody JD, McClinton S, Aluko P. Urethral injection therapy for urinary incontinence in women. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 7. Art. No.: CD003881. DOI: 10.1002/14651858.CD003881.pub4

Orijinal özet için: İnontinenste Periüretral Enjeksiyon

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv