Glokomda Aköz Şantlar


Gözde Baerveldt şantı. / Kaynak: https://openi.nlm.nih.gov

Cochrane derleme özeti

Derlemenin amacı

1. Göz içi basıncını düşürmede standart cerrahiye (trabekülektomi) kıyasla aköz şant ameliyatları ne kadar başarılı ve güvenli?

2. Çeşitli tipte şantlar birbirine kıyasla ne kadar başarılı?

3. Prosedür modifiye edildiğinde şantlar ne kadar başarılı ve güvenli?

Araştırma sonunda 27 çalışma bulundu.

Anahtar mesaj

Glokomda aköz şant ameliyatlarının standart ameliyattan daha etkili veya güvenli olup olmadığı belirsiz (çok düşük kesinlikte kanıt). Baerveldt ve Molteno şantları göz içi basıncını Ahmed şantından daha fazla düşürebiliyor (orta ve düşük kesinlikte kanıt).

Çalışma özellikleri

Glokoma gözün ön kısmında sıvı birikmesinin neden olur. Bu durum göz içinde basıncı artırarak optik sinirde hasar ve görme kaybına neden olabilir. Bazı glokom hastalarına göz içi basıncını düşürmek için ameliyat gerekebilir. Standart ameliyat trabekülektomidir. Gözün ön kısmındaki dokulara küçük bir delik açılarak sıvının drenajı sağlanır. Buna alternatif olarak göz içine aköz şant denen bir implant yerleştirilerek de drenaj sağlanabilir.

Ana sonuçlar

Bulunan 27 çalışmanın dördünde Ahmed ve Baerveldt şantları trabekülektomiyle kıyaslandı. 5 çalışmada iki şant birbirine karşı kıyaslandı ( Baerveldt’e karşı Ahmed, Molteno’ya karşı Ahmed ve Schocket’e karşı Molteno). 18 çalışmada şantların modifikasyonları kıyaslandı.

Sonuçlar

1. Şantları trabekülektomiyle kıyaslayan kanıtlar çok düşük kalitede.

2. Çeşitli şantlar arasında bazı farklar var: Baerveldt ve Molteno şantları Ahmed şantından daha iyi iş görebiliyor; göz içi basıncı daha fazla düştü ve daha az antiglokom ilaç kullanımı gerekti (orta ve düşük kesinlikte kanıt).

Molteno implantı Schocket implantından daha iyi iş görebiliyor (sadece göz içi basıncı için düşük kesinlikte kanıt).

3. 28 araştırmada şantların modifikasyonları incelendi, çok değişik modifikasyonlar üzerinde çalışıldı ve kanıtlar karar verdirici değildi.

Güncellik

15 Ağustos 2016 tarihine kadar yayınlanan çalışmalar arandı.

Kaynak

Tseng VL, Coleman AL, Chang MY, Caprioli J. Aqueous shunts for glaucoma. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 7. Art. No.: CD004918. DOI: 10.1002/14651858.CD004918.pub3

Orijinal özet için: Glokomda Şant

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar