Pankreatiko-duedenektomiden Sonra Kalan Pankreas Güdüğünün Rekonstrüksiyonunda Mide Yerine Jejunumla

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Pankreatiko-duodenektemiden sonra (Whipple ameliyatı) pankreasın mideyle birleştirilmesi (pankreatiko-gastrostomi/PG) barsakla birleştirilmesinden (pankreatiko-jejunostomi/PJ) postoperatif pankreas fistülü anlamında daha mı iyi?

Arka plan

Whipple ameliyatı pankreas başının bazen de duodenumun en çok kanser olmak üzere hastalıklarının tedavisi için kullanılan bir prosedür. Whipple ameliyatında pankreas barsaktan ayrılır ve sindirim enzimleri içeren pankreas sıvısının barsağa girebilmesi için yeniden bağlanır. Bu ameliyatı izleyen olağan bir komplikasyon pankreas fistülüdür, bağlama yeri düzgün iyileşmediğinde görülür ve pankreas sıvısının karın içi dokulara yayılmasına neden olur. Bu, ameliyattan sora toparlanmayı geciktirir ve tam iyileşmenin sağlanabilmesi için daha ileri tedaviler gerekir. PG ve PJ, Whipple ameliyatından sonra pankreas güdüğünün rekonstrüksiyonu için sık kullanılan prosedürlerdir ve her ikisinde de küçümsenmeyecek oranda postoperatif pankreas fistülü sıkıntı yaratır. Hangisinin daha iyi olduğu belirsiz.

Araştırma tarihi

Kanıtlar 2016 Eylülüne kadar araştırıldı.

Çalışma özellikleri

Whipple ameliyatı olan toplam 1629 katılımcıda PJ ve PG’yi kıyaslayan 10 randomize kontrollü araştırma derlendi. Çalışmaların özellikleri iki cerrahi teknik arasında uygun ve planlı bir kıyaslama yapmak için yeterli bulundu. Birincil sonuç ölçütü olarak pankreas fistülü ve ölümler alındı. İkincil ölçütler hastanede yatış süresi, yeniden cerrahi müdahale, genel komplikasyonlar, kanama, karın içi apse, yaşam kalitesi ve maliyetti.

Anahtar sonuçlar

Bir cerrahi prosedürün diğerinden üstün olduğunu gösteremedik. PJ ile PG arasında toplam postop pankreas fistülünde (PJ %24.3; PG %21.4), yatış süresinde ve yeniden ameliyat gereğinde (%11.6 ve %10.3) az fark olabilir ya da hiç olmayabilir.

Sadece 7 çalışmada hasta bakımında değişim gerektiren klinik olarak önemli pankreas fistülü net olarak ayrıldı. PJ’nin klinik olarak önemli pankreas fistülü riskini PG’ye kıyasla iyileştirdiğinden şüpheliyiz (%19.3 ve %12.8).

PJ ölüm oranlarında muhtemelen PG’den fark göstermiyor (%3.9 ve %4.8), komplikasyon oranları da farklı değil (%46.5 ve %44.5).

PJ yapılan hastalarda postop kanama riski PG yapılanlara kıyasla hafifçe düşüktü (9.3% ve 13.8%) ancak bu fayda PJ katılımcılarında abdominal apse gelişiminin yüksek olmasıyla dengelendi (%14.7 ve %8.0).

Yaşam kalitesi sadece bir çalışmada raporlandı; bazı yaşam kalitesi parametrelerinde PG, PJ’den daha iyi olabilir. Çalışmalarda maliyet raporlanmadı.

Kanıt kalitesi

Çalışmaların çoğunda metodolojik kalitede, raporlamada ya da ikisinde birden kusurlar vardı. Toplam olarak kanıt kalitesi düşüktü.

Kaynak

Cheng Y, Briarava M, Lai M, Wang X, Tu B, Cheng N, Gong J, Yuan Y, Pilati P, Mocellin S. Pancreaticojejunostomy versus pancreaticogastrostomy reconstruction for the prevention of postoperative pancreatic fistula following pancreaticoduodenectomy. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 9. Art. No.: CD012257. DOI: 10.1002/14651858.CD012257.pub2

Orijinal özet için: Whipple Ameliyatında Seçenekler

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv