Kas Tabakasına Yayılmamış Mesane Kanseri Tedavisinde Elektrik Yardımıyla İlaç Verme Tekniği


Foto: James Heilman, MD / Wikimedia Commons

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Kaslara yayılmamış mesane kanserin tedavisinde (KYMK) tümöre ilaç vermek için elektrik yardımı kullanılan metotlar elektriksiz metotlara göre nasıl?

Arka plan

KYMK mesanenin iç tabakasında, sistoskopik ameliyatla çıkarılabilen tümörlerdir. Bu tümörler zamanla geri gelebilir ve mesane duvarının daha derin tabakalarına yayılabilir. Bunu önlemek için mesaneye farklı tipte ilaçlar verilebiliyor. İlaçların daha iyi fayda sağlaması için elektrik akımı kullanımı araştırıldı. Bu derlemede elektrikli yöntemin elektrik kullanmamaktan daha iyi olup olmadığını anlamaya çalıştık.

Çalışma özellikleri

Kanıtlar 7 Şubat 2017 tarihine kadar güncel. 1994 – 2003 yılları arasında toplam 672 katılımcıyla yapılan ve bu tedavinin 5 veriliş yolunu kıyaslayan 3 araştırma bulduk. Elektrik akımıyla birlikte sadece mitomisin (MMC) kullanıldı. Tüm araştırmalar aynı ekip tarafından yapıldı.

Anahtar sonuçlar

Endoskopiden sonra bir kür BCG aşısı veya elektriksiz MMC vermeye kıyasla bir kür MMC vermek için elektrik akımı kullanımının daha iyi olup olmadığından çok şüpheliyiz.

Uzun süreli olarak sadece BCG vermeye kıyasla, BCG ile birlikte elektrikle MMC vermek tümör geri dönüşünü ve derin tabakalara yayılmasını geciktirmede daha iyi olabilir.

Endoskopi öncesinde elektrikle bir doz MMC vermek, ameliyattan sonra bir doz elektriksiz MMC vermekten ya da başka tedavi olmadan sade ameliyat yapmaktan daha iyi olabilir.

Bu tedavilerle hastalarda kötü reaksiyonlar görülme ihtimalinin daha fazla ya da az olduğundan şüpheliyiz.

Kanıt kalitesi

Kıyaslanan tedavilerin çoğu için kanıt kalitesi düşük ya da çok düşüktü bu da bulguların gerçek olup olmadığından emin olmadığımız anlamına geliyor. Gelecekte yapılacak araştırmaların bu bulguları değiştirmesi muhtemel.

Kaynak

Jung J, Gudeloglu A, Kiziloz H, Kuntz GM, Miller A, Konety BR, Dahm P. Intravesical electromotive drug administration for non-muscle invasive bladder cancer. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 9. Art. No.: CD011864. DOI: 10.1002/14651858.CD011864.pub2

Orijinal özet için: Mesane Ca. Elektrikle İlaç

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv