Çok Düşük Doğum Tartılı Bebeklerde Sütlü Mamaların Yavaş Artırılması Nekrotizan Enterokolit Riskini

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Çok düşük doğum tartılı bebeklerin günlük aldığı sütlü mamaların artış hızını doğum sonrası ilk birkaç haftada sınırlamak ciddi barsak problemleri riskini azaltır mı?

Arka plan

Çok düşük doğum tartılı bebeklerde (doğumda 1500 g altı) nekrotizan enterokolit (NEK) denen ciddi barsak hastalığı riski bulunur. Bunu önlemenin bir yolu olarak bebeğin günlük aldığı sütlü besinleri birkaç hafta sınırlamak olduğu düşünülür.

Çalışma özellikleri

Çok düşük doğum tartılı yeni doğan bebeklerde sütlü besin miktarında yavaş artırımı hızlı artırıma karşı kıyaslayan klinik çalışmaları aradık. 2017 Haziranında yaptığımız literatür taramasında toplam 3753 katılımcıyla yapılan 10 araştırma bulundu.

Anahtar sonuçlar

Bu araştırmaların kombine analizi yavaş beslemenin NEK ya da ölüm riskine bir etkisini göstermedi (orta kalitede kanıt) ancak hızlı beslenenlere kıyasla yavaş beslenen bebeklerde şiddetli enfeksiyon kapma riskinin yüksek olabileceğini gösterdi (düşük kalitede kanıt).

Kararlar

Yavaş beslenme fayda sağlar görünmüyor ve bazı zararlara neden olabiliyor.

Kaynak

Oddie SJ, Young L, McGuire W. Slow advancement of enteral feed volumes to prevent necrotising enterocolitis in very low birth weight infants. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 8. Art. No.: CD001241. DOI: 10.1002/14651858.CD001241.pub7

Orijinal özet için: NEK'te Süt Kısıtlama

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv