Bronşektazide PEP Tedavisi

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Bronşektazili hastalarda başka hava yolu temizleme tekniklerine (HTT) kıyasla pozitif ekspiratuar basınç (PEP) tedavisinin etkilerini belirlemek için kanıtları gözden geçirdik.

Arka plan

Bronşektazili hastalarda kronik öksürük olur ve çoğunlukla balgam çıkar. Sık kullanılan bir teknik olan PEP tedavisi şeklindeki HTT’ler mukusun çıkarılmasına yardımcı olur. Daha önce yapılan bir derlemede HTT’lerin, kanıtlar düşük olsa da tedavi yapılmamasına kıyasla faydalı olabileceğini gösterdi. Bronşektazili hastalarda PEP tedavisinin diğer HTT’lere kıyasla ne etki gösterdiği ve bunlara üstün bir avantaj sağlayıp sağlamadığını anlamaya çalıştık.

Çalışma özellikleri

Ortalama yaşları 45 – 74 arasında değişen toplam 213 katılımcıyla yapılmış 9 araştırma derlendi. Tedaviler tek seansla 4 hafta arasında değişkendi. 8 araştırmada stabil hastalar ve birinde alevlenme gösteren hastalar tedavi edildi. PEP tedavisi çeşitli HTT’lerle kıyaslandı.

Anahtar sonuçlar

İki küçük çalışma PEP tedavisinin yaşam kalitesini iyileştirmede diğer HTT’ler kadar etkili olduğunu gösterdi. Alevlenme esnasında PEP veya başka HTT kullanılırken hastanede yatış süresi benzerdi. Gerek PEP gerekse diğer tedaviler, akciğerlerden mukusun temizlenmesine ve akciğer fonksiyonlarına benzer etki gösterdi.

PEP tedavisi ve diğer HTT’lerle benzer düzeyde nefes darlığı görüldü. Diğer sonuç ölçütü hastaneye yatış oranlarıydı ancak raporlanmadı. Bu bilgilere dayanarak bronşektazili hastalara PEP tedavisi yazılması başka bir HTT kadar uygun olup daha fazla avantaj sağlamıyor.

Kanıt kalitesi

Metotların yetersiz raporlanması ve katılımcı sayısının azlığı nedeniyle kanıt kalitesi düşüktü.

Bu basit dilli özet 2017 Mayısına kadar güncel.

Kaynak

Lee AL, Burge AT, Holland AE. Positive expiratory pressure therapy versus other airway clearance techniques for bronchiectasis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 9. Art. No.: CD011699. DOI: 10.1002/14651858.CD011699.pub2

Orijinal özet için: Bronşektazide PEP Tedavisi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv