Erken Doğan Bebeklerde Hidrolize Mamalar

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Erken doğan bebekleri, tam protein yerine önceden sindirilmiş (hidrolize) protein içeren inek sütlü mamasıyla beslemek sindirimi iyileştirip ciddi barsak problemi riskini azaltır mı?

Arka plan

Erken doğan bebekler inek sütü mamalarını insan sütüne göre daha güç sindirir ve bu mamalar şiddetli barsak problemi yaşama riskini artırır. İnsan sütü sağlanamadığında inek sütlü mamalarla beslenmesi gereken bebekler, proteini işlem görmemiş standart mama yerine proteini kısmen sindirilmiş (hidrolize) mamayla beslenirse bu problemleri yaşama riski azalabilir. Ancak hidrolize mamalar standart mamalardan daha pahalı ve standart mamalarla görülmeyen özel yan etkileri olabiliyor. Bu kaygıları göz önüne alarak, erken doğan bebeklerin beslenmesinde bu mamaları kıyaslayan klinik araştırma kanıtlarını derledik.

Çalışma özellikleri

Tıbbi veri tabanlarını 2017 Nisanına kadar taradık ve 11 araştırma bulduk. Çoğu küçük olup toplam 665 bebekle yapıldı ve metodolojik zaafları vardı.

Anahtar sonuçlar

Bu araştırmaların verileri erken doğan bebekleri standart mama yerine hidroliz mamayla beslemenin sindirimi iyileştirdiği veya şiddetli barsak problemleri riskini azalttığına dair sağlam ya da tutarlı kanıt sağlamadı.

Kararlar

Mevcut kanıtlar erken doğan bebekleri ilk yatışları esnasında hidrolize mamalarla beslemenin önemli fayda ya da zararları olmadığını gösteriyor. Ancak bu bulgu henüz kesinleşmiş değil, hekimler ve ailelerin aydınlatılmış seçimler yapabilmelerine yardımcı olmak için kanıt sağlamak için bu konuda daha büyük ve daha kaliteli araştırmalar yapılması gerekiyor.

Kaynak

Ng D, Klassen J, Embleton ND, McGuire W. Protein hydrolysate versus standard formula for preterm infants. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 10. Art. No.: CD012412. DOI: 10.1002/14651858.CD012412.pub2

Orijinal özet için: Erken Doğana Hidrolize Mama

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv