Anneden Bebeğe HIV Geçişini Azaltmada A Vitamini Takviyeleri

Cochrane derleme özeti

Derlemenin amacı

Bu derlemede HIV (+) annelere gebelik esnasında, doğumdan sonra veya her iki dönemde A vitamini takviyesi vermenin anneden bebeğe HIV enfeksiyonu geçiş riskine etkisi araştırıldı. Bu derleme 2011 yılında yayınlanan önceki versiyonu güncelliyor.

Anahtar mesajlar

HIV (+) annelere gebelik esnasında, doğumdan sonra veya her iki dönemde A vitamini takviyesi vermenin anneden bebeğe HIV geçişi riskinde az fark getirdiği ya da hiç fark sağlamadığı bulundu (orta kesinlikte kanıt).

Ana sonuçlar

Derleme kriterlerini 5 araştırma karşıladı. İkisi Güney Afrika’da birer tanesi de Malawi, Tanzanya ve Zimbabwe’de yapıldı. Araştırmalarda takviye alan kadınlar almayanlarla karşılaştırıldı, hiç bir gebeye anti-retroviral tedavi (ART) yapılmadı.

Derlememiz HIV hastası ve ART almayan kadınlarda aşağıdaki sonuçları gösterdi:

* HIV (+) annelere gebelik esnasında, doğumdan hemen sonra ya da her iki dönemde A vitamini takviyesi vermenin muhtemelen anneden bebeğe HIV geçişi riskine çok az etkisi var ya da hiç yok (orta kesinlikte kanıt) ve iki yaşına kadar çocuk ölümlerine etkisi çok az ya da yok (düşük kesinlikte kanıt).

* HIV (+) annelere gebelik A vitamin takviyesi vermek ortalama doğum tartısını artırabilir (düşük kesinlikte kanıt) ve muhtemelen düşük doğum tartılı bebek sayısını azaltabilir (orta kesinlikte kanıt); ancak müdahalenin erken doğumlar, ölü doğumlar veya kadınlarda ölümlere etkisi belirsiz (çok düşük kesinlikte kanıt).

Müdahale yerini geniş ölçüde, yaygın erişimi mümkün ve geçişi önlemede etkili olan ART’ye bıraktı

Güncellik

Bu derleme için son literatür taraması 25 Ağustos 2017 tarihinde yapıldı.

Kaynak

Wiysonge CS, Ndze VN, Kongnyuy EJ, Shey MS. Vitamin A supplements for reducing mother-to-child HIV transmission. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 9. Art. No.: CD003648. DOI: 10.1002/14651858.CD003648.pub4

Orijinal özet için: Gebe Anneden Bebeğe HIV

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar