Gebelik Sonrası Kabızlığına Karşı Müdahaleler

Cochrane derleme özeti

Kadınlarda doğum sonrasında (postpartum) kabızlık görülebilir. Kabızlık, ağrı ve rahatsızlık, gerginlik, şekilli dışkı ve barsağın yeterince boşaltılamadığı hissiyle karakterize bir fonksiyonel barsak rahatsızlığı olarak tanımlanır.

Hemoroidler ve epizyotomi yerindeki ağrı, gebelik hormonlarının etkileri ve demir takviyeleri; doğum esnasında anal sfinkterin ve pelvis tabanı kaslarının hasar görmesi postpartum kabızlık riskini artırabilir. Kabızlık doğum stresinden toparlanma aşamasındaki yeni anne için bir endişe kaynağıdır, ancak annenin ilgisinin çoğunu topladığından bebeğin de iyilik halini etkiler

Yüksek lifli diyet, sıvı alımını artırmak doğum sonrası kabızlığı önleyebilir. Kabızlığı gidermede ağrı giderici ilaçlar ve laksatifler olağan kullanılır. Lakstatifler işlev şekline göre barsak hareketlerini kolaylaştırmak için dışkının ağırlık ve su içeriğini artıran kepek, pisiliyum ve metilsellüloz gibi hacim artırıcılar; laktüloz ve polietilen glikol gibi barsağa su çeken ozmotik laksatifler ve duvar hareketlerini uyaran bisakodil, kastor yağı ve senna gibi uyarıcılar şeklinde sınıflanır. Dışkı yumuşatıcılar çıkışını kolaylaştırmak için dışkıyı kayganlaştırır.

Bu derlemede postpartum konstipasyon için mevcut müdahalelerin etkinlik ve güvenliği değerlendirildi. Postpartum kabızlık tanısı konmuş ve farklı müdahalelerle tedavi edilen kadınlarla yapılan bir randomize kontrollü araştırma bulamadık. Bu nedenle bir sonuca varamadık. Bu müdahalelerin etkinlik ve güvenliğiyle ilgili büyük randomize kontrollü araştırmalar yapılması gerekiyor.

Kaynak

Turawa EB, Musekiwa A, Rohwer AC. Interventions for treating postpartum constipation. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 9. Art. No.: CD010273. DOI: 10.1002/14651858.CD010273.pub2

Orijinal özet için: Doğum Sonrası Kabızlık

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv