Normal Gebeliklerde Fetal Kan Damarlarının Doppler Ultrasonu

Cochrane derleme özeti

Rutin antenatal bakımın ana hedeflerinden birisi anne karnında gelişemeyen bebekleri belirlemektir. Eğer bu bebekler belirlenebilirse tıbbi müdahalelerin sonuçları iyileştirmesi mümkündür. Doppler muayenesi damarlardaki kan akışını gösterir. Gebelikte, bebek, uterus ve plasentanın kan dolaşımını incelemek için kullanılır. Bebeğin durumu hakkında endişe duyulan yüksek riskli gebeliklerde Doppler kullanımı fayda gösteriyor. Ancak tüm gebeliklerde bir tarama aracı olarak değerinin, gereksiz müdahaleler ve ters etkiler ihtimali olduğundan dolayı değerlendirilmesi gerekir.

Gebelikte bebek damarlarının rutin Doppler ultrason muayenesiyle ilgili araştırmaların bu derlemesi için toplam 14 000’den fazla bebekle yapılan 5 araştırma belirlendi. Araştırmalar yüksek kalitede olmayıp tümü de 1990’larda yapıldı. Sonuçları iyileştirmede etkili olup olmadığını ispatlamak için daha fazla veri gerekse de, ne bebekler ne de anneler için sağlanan bir iyileşme bulunmadı.

Kaynak

Alfirevic Z, Stampalija T, Medley N. Fetal and umbilical Doppler ultrasound in normal pregnancy. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 4. Art. No.: CD001450. DOI: 10.1002/14651858.CD001450.pub4

Orijinal özet için: Sağlıklı Gebeye Doppler

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv