Komplikasyon Riski Yüksek Gebeliklerde Fetal Damarların Doppler Ultrasonu


20 haftalık gebede plasenta ve kordon / Foto: Dr. Wolfgang Moroder / Wikimedia Commons

Cochrane derleme özeti

Arka plan

Gelişen ülkelerde bebeklerin çoğu anne karnında iyi bir şekilde büyür. Ancak annede diyabet, yüksek tansiyon, kalp ve böbrek problemleri, plasentanın yeterli gelişmemesi gibi bir tıbbi sorun olduğunda bebeğin büyümesini etkileyebilir. Bazen bebekler tamamen anlayamadığımız nedenlerle de iyi büyüyemez. Büyümesi yetersiz bebekler hastalığa ya da ölüme götüren komplikasyonlara daha yatkındır.

Doppler ultrason muayenesi bebeğin kan dolaşımında, kanın akış şeklindeki değişimleri bulabilir. Bu değişimler problemli bebekleri ayırt edebilir. Büyüme problemi olan bebekler belirlenebilirse, erken doğum gibi müdahaleler ciddi hastalık ve ölümleri önlemeye yardım edebilir. Ancak Doppler ultrason kullanımı sezaryen ameliyatı gibi müdahaleleri de artırabiliyor.

Araştırma özellikleri

2017 Martına kadar yayınlanan kanıtları aradık. Toplam 10 000’dan fazla kadınla yapılmış 19 araştırma bulduk. 18 araştırmada doğmamış bebekte göbek arterinin Doppler muayenesi, Doppler yapılmaması ya da kardiyotokografiyle (KTG) kıyaslandı. Bir diğer yeni araştırmada duktus venosus gibi diğer fetal damarların muayenesi bilgisayarlı KTG ile kıyaslandı.

Kanıt kalitesi

Derlenen çalışmalardan sağlanan kanıtların kalitesine, metotların eksik raporlanması ve bulguların belirsizliği nedeniyle ortayla çok düşük arasında değer biçildi, bu da ileride yapılacak çalışmaların sonuçları değiştirebileceği anlamına geliyor.

Sonuçlar

Kordon arterinin Doppler ultrason muayenesinin ölen bebek sayısını azaltabileceği ve daha az sezaryen ameliyatı ve doğum indüksiyonuyla sonuçlanabileceğini gösterdi.

Ölü doğum, forsepsle veya vakumla doğum, doğum sonrası 5. dakikada apgar skoru düşük bebek sayısında net fark bulunmadı. Yeni doğanda ciddi problemle ilgili bulgular çalışmalar arasında tutarsızdı.

Büyüme kısıtlaması olan bebeklerde doğum kararı geç duktus venosus değişimlerini veya bilgisayarlı KTG’yi temel aldığında uzun vadeli (2 yıl) sonuçları iyileştirir görünüyor.

Sonuçların anlamı

Yüksek riskli gebeliklerde Doppler ultrason ölen bebek sayısını ve obstetrik müdahaleleri azaltır görünüyor. Ancak kanıtlar ortayla çok düşük arası kalitede. Yapılacak yüksek kaliteli ve uzun süreli araştırmalar daha emin olmamızı sağlayabilir.

Kaynak

Alfirevic Z, Stampalija T, Dowswell T. Fetal and umbilical Doppler ultrasound in high-risk pregnancies. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 6. Art. No.: CD007529. DOI: 10.1002/14651858.CD007529.pub4

Orijinal özet için: Yüksek Riskli Gebede Dopler

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv