Yaşlıların Ameliyat İçin Özel Olarak Değerlendirilmesi Ameliyat Sonrası Toparlanmalarını İyileştirir

Cochrane derleme özeti

Amaç

Bu derlemede, 65 yaş ve üstündeki hastalarda kapsamlı geriatrik değerlendirme (KGD) denen bir değerlendirmenin ameliyattan sonraki durumlarında iyileşme sağlayıp sağlamadığını anlamayı amaçladık. KGD de birkaç sağlık profesyoneli, toparlanmayı yavaşlatan tıbbi hastalık, fiziksel düşkünlük ve sosyal faktörlere odaklanır.

Anahtar mesajlar

KGD yapılan kalça kırıklı hastaların ölüm ihtimalinin daha düşük ve eve dönebilme ihtimalinin daha yüksek olduğunu bulduk. Başka hasta gruplarında yapılmış, KGD’nin faydalı olup olmadığını belirleyebilecek yeterli sayıda kaliteli çalışma bulunmadı.

Araştırma

Dünya nüfusu gittikçe yaşlanıyor ve halen çok daha fazla insan 65 yaşını aştı ve ameliyat sonrası enfeksiyon, kalp krizi hatta ölüm gibi komplikasyonların riskinde artmayla karşı karşıya. KGD’nin hastanede yatan yaşlılarda komplikasyonları azalttığı bilinir ancak ameliyat olan yaşlıları özel olarak inceleyen derleme bulunmuyor. Derlememiz bu nedenle yapıldı. Ya ameliyattan önce (2 çalışma) veya sonra (6 çalışma) KGD yapılan yaşlıları, geleneksel postoperatif bakım alanlarla kıyasladık.

Ana sonuçlar

Kuzey Amerika ve Avrupa’da yapılan 8 araştırmayı derledik. 7 çalışmaya kalça kırıklı 1683 katılımcı ve birine kanser çıkarılan 260 hasta alındı.

KGD alan hastalarda muhtemelen ölüm riskinin daha düşük ya da eve geri dönme ihtimalinin daha yüksek olduğunu bulduk. Müdahale alan yaşlılar hastanede daha kısa kaldı, ancak bu sürenin ne kadar olduğunu çalışma sonuçlarının çok değişken olması nedeniyle söyleyemiyoruz.

Müdahale yapılan ve yapılmayan hastalarda yeniden hastaneye kabuller benzer sayıdaydı. Yaşlılara KGD bakımı yapıldığında bakım masraflarının biraz azalması mümkün. Ameliyat sonrası komplikasyonlar açısından, farklı çalışmaların sonuçları çok farklı olduğundan KGD’nin daha fazla komplikasyona neden olup olmadığından emin olamadık.

Bu derleme 13 Ocak 2017 tarihine kadar güncel.

Kaynak

Eamer G, Taheri A, Chen SS, Daviduck Q, Chambers T, Shi X, Khadaroo RG. Comprehensive geriatric assessment for older people admitted to a surgical service. Cochrane Database of Systematic Reviews 2018, Issue 1. Art. No.: CD012485. DOI: 10.1002/14651858.CD012485.pub2

Orijinal özet için: Yaşlılarda Ameliyat Öncesi Değerlendirme

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar