Eski Diyabetik Gebeler Ve Bebeklerinde Sonuçları İyileştirmek İçin Miyadında Veya Miyada Yakın Planl

Cochrane derleme özeti

Konu

Bu derleme miyadında veya miyada yakın elektif doğum planlamanın, spontan doğumu beklemeye kıyasla, diyabetik gebeler ve bebeklerinin sağlığına etkisi olup olmadığını anlamayı hedefliyor. Derlememiz gebelik öncesinde diyabeti olan kadınlara odaklıdır. Elektif doğum, ya indüksiyonla ya da sezaryenle yapılan doğum, “miyadında veya miyada yakın” ifadesi ise 37 – 40 haftalık gestasyon anlamına geliyor.

Bu soruya cevap bulmak için 15 Ağustos 2017 tarihine kadar yayınlanan konuya ilişkin tüm çalışmaları bulduk ve derledik.

Arka plan

Tip 1 veya 2 diyabetli kadınlar gebe kaldığında, komplikasyon yaşama riski diyabeti olmayanlardan daha yüksektir. Bebekleri daha büyük olabilir ve gebeliğin ilerleyen haftalarında ölüm riski daha yüksektir. Bu riskler nedeniyle birçok hekim, diyabetik gebelerin, doğumun spontan başlamasını ya da her şey yolundaysa 41 haftalık gestasyona kadar beklemek yerine, miyadında ya da miyadına yakın elektif doğum yapmalarını tavsiye eder.

Doğum indüksiyonunun, forseps ya da vakumla doğum insidensini artırma gibi dezavantajları vardır ve kadınlar genellikle bunu güç bulur. Sezaryen ise büyük bir ameliyattır; kan kaybına, enfeksiyona yol açabilir ve izleyen doğumlarda problem yaşama ihtimalini artırır. Erken doğum, bebeğin solunum problemi yaşama ihtimalini artırabilir. Önceden diyabeti olan kadınlar ve bebeklerinin sağlığının daha iyi olması için, doğumda hangi yaklaşımın daha iyi etkileri olduğunun bilinmesi önemlidir.

Bulunan kanıtlar

Bu spesifik soruya yönelik araştırma bulamadık.

Sonuç

Randomize araştırma olmadığından, planlı doğum yaptırıldığında, önceden diyabeti olan kadınlar ve bebeklerinin daha iyi sonuçlarla karşılaşacaklarını ya da tersini söyleyemiyoruz.

Bu soruyu cevaplamak için araştırmalar yapılması gerekiyor.

Kaynak

Biesty LM, Egan AM, Dunne F, Smith V, Meskell P, Dempsey E, Ni Bhuinneain G, Devane D. Planned birth at or near term for improving health outcomes for pregnant women with pre-existing diabetes and their infants. Cochrane Database of Systematic Reviews 2018, Issue 2. Art. No.: CD012948. DOI: 10.1002/14651858.CD012948

Orijinal özet için: Diyabetik Gebede Miyadında Planlı Doğum

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv