Kemik İliği Hastalarında Kanama Olduğunda Platelet Nakline Karşı Önleyici Platelet Nakli

Cochrane derleme özeti

Amaç

Kemik iliği hastalarında platelet düşmesi ve/veya işlevinin bozulması nedeniyle kanamalar problem olabilir. Kanama olduğunda platelet nakli yapılabildiği gibi önlemek için önceden de nakil yapılabilir.

Bu derlemede platelet nakillerinin kanama olduğunda mı yoksa önleyici olarak önceden mi yapılması gerektiğini araştırdık. Hedef popülasyon olarak, kemik iliği bozukluğu olan her yaştan insanlar seçildi.

Arka plan

Kemik iliği, kan hücrelerinin üretim yeridir. Eritrositler vücuda oksijen taşımak için gereklidir, lökositler enfeksiyonlara karşı savaşırken plateletler de kan pıhtılaşmasına yardım eder ve kanamaları önler. Kemik iliği çeşitli nedenlerle doğumda veya sonraki yaşamda yetersiz hale gelebilir ve sonucunda bazı ya da tüm kan hücrelerinin sayısı düşebilir.

Platelet sayısının çok azalması hastayı ciddi veya hayatı tehdit edici kanama riskine sokar. Platelet nakilleri, kemik iliği bozukluğu olan hastalarda kanamayı önlemek ya da tedavi etmek için olağan kullanılıyor. Ancak düzenli platelet nakli yapmanın da, nakil reaksiyonları ve nakille bulaşan enfeksiyonlar gibi riskleri vardır.

Bu hastalar için izlenecek en iyi politikanın, platelet naklini kanama olduğunda mı yoksa koruyucu olarak önceden mi yapmak olduğu belirsiz.

Çalışma özellikleri

Kemik iliği hastalığı ve platelet düşüklüğü olan her yaştan hastayla yapılmış klinik çalışmalar için bilimsel veri tabanlarını taradık. Derleme kriterlerine uyan bir araştırma bulundu. 2 yılda 60 katılımcı almayı hedefleyen bu araştırma 3 yılda sadece 9 katılımcı bulunabildiği için durduruldu. Sürmekte olan bir araştırma belirleyemedik. Kanıtlar 12 Ekim 2017 tarihine kadar güncel.

Anahtar sonuçlar

Derleme için bulunana tek araştırmanın sonuçları yayınlanmadı.

Sonuç

Kanama tedavisi için platelet nakli yapmanın, platelet sayısı önceden belirlenen bir seviyenin altına düştüğünde platelet nakli yapmak kadar iyi olup olmadığına karar vermek için kanıt olmadığı bulundu. Derleme sorumuzu cevaplamak için acilen iyi kalitede araştırmalar yapılması gerekiyor.

Kanıt kalitesi

Bulunan çalışmadan veri sağlanamadığından kalite değerlendirmesi yapılmadı.

Kaynak

Malouf R, Ashraf A, Hadjinicolaou AV, Doree C, Hopewell S, Estcourt LJ. Comparison of a therapeutic-only versus prophylactic platelet transfusion policy for people with congenital or acquired bone marrow failure disorders. Cochrane Database of Systematic Reviews 2018, Issue 5. Art. No.: CD012342. DOI: 10.1002/14651858.CD012342.pub2

Orijinal özet için: Kanamayı Önlemek İçin Platelet Nakli

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar