Felç Ve/Veya Geçici İskemik Atak Geçirenlerde Felç Ve Kalp Damar Hastalıklarını Önlemede Tansiyon İl

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Felç veya geçici iskemik atak (GİA) yaşamış hastalarda kan basıncını düşürücü ilaçlar felç ve başka damar hastalıkları ve demansı önler mi? Bu hastalarda bu olayları önlemede hangi kan basıncı hedefleri tercih edilmeli?

Arka plan

Beyindeki kan damarlarında tıkanma ya da kanamaya bağlı felçler tüm dünyada her yıl 14 milyon insanı etkiliyor. Felç geçirenlerde ikinci bir felç, başka damar hastalıkları ve demans gelişmesi riski yükselmiştir. Kan basıncının yüksek olması bu riski artırabilen önemli bir faktördür. Kan basıncını düşüren ilaçların ilk felci dahi önleyebildiği bilinir. Ancak felç geçirenlerde kan basıncını çok düşürmek, özellikle felç sonrası erken dönemde zararlı olabilir. Buna dayanarak felç veya GİA sonrası en erken 48 saat sonra başlanan tansiyon düşürücü ilaçları test eden araştırmaları derledik.

Çalışma özellikleri

Toplam 38 742 katılımcıyla yapılmış 11 araştırmayı derledik. 8 araştırmada tansiyon ilaçlarının etkisi incelendi, kalan 3 araştırmada farklı kan basıncı hedeflerine bakıldı. 10 araştırma hastanelerde biri de birinci basamakta yapıldı. Tüm sonuç ölçütlerimiz için tüm araştırmalardan veri sağlanamadı. Derlememiz 2017 Ağustosuna kadar güncel.

Anahtar sonuçlar

Tansiyon ilaçları felç ve GİA geçiren hastalarda yeni felç geçirme riskini azalttı, ancak başka damar hastalıkları ve demans riskini azaltıp azaltmadığına dair sonuç çıkarmak için yetersiz kanıt bulundu. Ayrıca kanıtlar, felç veya GİA geçirmiş hastalarda hangi kan basıncı hedefinin en iyisi olduğuna karar vermek için de yetersiz kaldı.

Kanıt kalitesi

Bu araştırmaya alınan araştırmaların kalitesi genel olarak ortaydı. Ancak sadece yüksek kalitede araştırmaları analiz ettiğimizde de benzer sonuç aldık. Felç ya da GİA geçirenlerde tansiyon ilaçlarının demansı da önleyip önlemediğini ve bu hastalar için en iyi kan basıncı hedefinin hangisi olduğunu araştırmak için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Zonneveld TP, Richard E, Vergouwen MDI, Nederkoorn PJ, de Haan R, Roos YBWEM, Kruyt ND. Blood pressure-lowering treatment for preventing recurrent stroke, major vascular events, and dementia in patients with a history of stroke or transient ischaemic attack. Cochrane Database of Systematic Reviews 2018, Issue 7. Art. No.: CD007858. DOI: 10.1002/14651858.CD007858.pub2

Orijinal özet için: Felçlide Tansiyon Tedavisi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar