KOAH Hastalarında Nöromüsküler Stimülasyon

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

KOAH hastalarında uyluk kaslarının elektrikle uyarılması hakkındaki kanıtları derledik. Elektrikle uyarımı olağan bakıma karşı ve egzersiz programına eklenen elektrik uyarımını sade egzersize karşı kıyaslayan çalışmaları aradık.

Araştırmalarda kasın kuvveti, dayanıklılığı, büyüklüğü, egzersiz kapasitesi, nefes darlığı, bacak yorgunluğu ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi ölçüldü. Ayrıca uyluk kaslarını elektrikle uyarmanın istenmeyen etkilere yol açıp açmadığına da bakıldı.

Arka plan

KOAH hastaları solunum güçlüğü çekerler ve egzersiz kapasiteleri düşüktür. Ancak sık aralıklarla yapılan tempolu yürüyüş veya salon bisikletinde çalışma gibi egzersizler solunum güçlüğünü azaltır ve egzersiz yetisini artırır. Egzersizin faydasından istifade etmenin bir yolu da uyluk kaslarının kondisyonunu artırmaktır.

Ancak, bacak kaslarının kondisyonunu iyileştirmeye yetecek düzeyde egzersiz şiddetli nefes darlığı yaptığından, bazı KOAH hastaları egzersiz yapamaz. Bu hastalarda uyluk kaslarının elektrik akımıyla uyarılması bu kasların kondisyonunu artırabilir. Egzersiz çok sayıda kası aktive eder, elektrik uyarımı sadece az sayıda kasa uygulandığından bu tedavi pek nefes darlığı yapmadan tamamlanabilir. Elektrikle uyarma bacak kaslarının kondisyonunu iyileştirebiliyorsa, faydalı bir rehabilitasyon yaklaşımı sağlayabilir.

Araştırma tarihi

Kanıtlar 2018 Martına kadar güncel.

Çalışma özellikleri

Derleme kriterlerini karşılayan 19 araştırmadan 16’sındaki toplam 267 katılımcıya ait veriler analiz edildi. Araştırmalardaki ortalama katılımcı yaşı 56 – 76 arasında olup %67’si erkekti. 7 araştırmada tek başına ve 9 araştırmada da egzersiz programına eklenen elektrik uyarımı araştırıldı. Elektriksel uyarım tedavisi ev, ayaktan hastane kurumu, yataklı kurum veya yoğun bakım ünitesi gibi farklı ortamlarda uygulandı.

Anahtar sonuçlar

Sade elektriksel uyarımı kullanılan çalışmalar, uyluk kaslarının kuvvet ve dayanıklılığında bir artış gösterdi. Hepsinde olmasa bazı egzersiz kapasite ölçütlerinde ve egzersiz sonrası bacak yorgunluğunun şiddetinde bir azalma görüldü.

Egzersize eklenen elektriksel uyarımı araştıran çalışmalar da 6 dakikada yürünen mesafede küçük bir artış gösterdi.

Yoğun bakım ünitesinde yatanlar gibi en ağır hastalarda da egzersiz programına elektriksel uyarım eklemek, hastaların yatakta geçen gün sayısını azaltmada fayda sağladı.

Elektriksel uyarım tedavisiyle yan etki riski artmadı.

Kanıt kalitesi

Bu derlemenin sağladığı kanıtların kalitesi düşük. Kalite düşüklüğü, çoğu çalışmadaki tasarım problemlerinden kaynaklanıyor. Derlemeye gelecekte yapılacak çalışmaların eklenmesiyle, bildirdiğimiz sonuçların değişmesi muhtemel.

Kaynak

Hill K, Cavalheri V, Mathur S, Roig M, Janaudis-Ferreira T, Robles P, Dolmage TE, Goldstein R. Neuromuscular electrostimulation for adults with chronic obstructive pulmonary disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2018, Issue 5. Art. No.: CD010821. DOI: 10.1002/14651858.CD010821.pub2

Orijinal özet için: KOAH Hastasına Elektrikle Egzersiz

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv