Acil Anafilaksi Tedavisinde Adrenalin

Cochrane derleme özeti

Anafilaksi ani başlayan ciddi bir allerjik reaksiyondur ve ölüme neden olabilir. Olağanda bir gıda, böcek sokması, ilaç veya doğal lastik lateksi tarafından tetiklenir. Evvelden belirti vermeden başlar, risk altında olanlar, aileleri ve arkadaşları için korkutucu olabilir. Anafilaksi geçiren hastaların tedavisinde adrenalin ana tedavi olarak yaygın bir şekilde savunulur. Anafilaksinin potansiyel olarak etkileyebileceği vücut sistemlerine benzer etki gösteren başka ilaç yok. Adrenalin kullanımının kanıt temeli belirsiz. Bu nedenle yüksek kalitede yayınlanmış ve yayınlanmamış çalışmalar için anahtar veri tabanlarını tarayarak sistematik derleme yaptık; bunun yanında alandaki uzmanlar ve ilişkin ilaç şirketleriyle ilişki kurduk.

Araştırmamız sonucunda konuya ilişkin RK araştırma bulunmadı. Anafilakside adrenalin kullanımının geleneğe ve hastaların çoğunluğunun acil adrenalin tedavisi almadığı ölüm serilerinden sağlanan kanıtlara dayandığına karar verdik.

Adrenalin hemen enjekte edildiğinde hayat kurtarıcı görünüyor ancak anafilaksinin acil tedavisinde adrenalin kullanımı yönünde ya da karşısında randomize kontrollü araştırma kanıtı bulunmuyor. Anafilaksinin seyrek görülmesi, önceden tahmin edilememesi ve reaksiyonların başlangıcının hızı göz önüne alındığında bu türden araştırmalar yapmak etki ve metodolojik güçlüklerle doludur.

Kaynak

Sheikh A, Shehata YA, Brown SGA, Simons FER. Adrenaline (epinephrine) for the treatment of anaphylaxis with and without shock. Cochrane Database of Systematic Reviews 2008, Issue 4. Art. No.: CD006312. DOI: 10.1002/14651858.CD006312.pub2

Orijinal özet için: Anafilaktik Şok Tedavisinde Adrenalin

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar