Bell Felcinde Akupuktur

Cochrane derleme özeti

Bell felci nedeni bilinmeyen bir yüz felci olup yüz sinirini tutan en olağan bozukluklardan biridir. Yüzün bir tarafında zayıflık veya felce neden olur. Felç nedeniyle yüzün bir yanında şekil bozulur, göz kapama ve yeme gibi işlevler bozulur. Felce yüz sinirinde iltihaplanmanın neden olduğu düşünülür.

Geleneksel Çin tıbbında yüz felci “ağız yamulması” olarak bilinir. Eskilerden gelen “rüzgâra” bağlanır. “Q” ise insan vücudunu ve organlar ve barsakların fizyolojisini oluşturan hayati maddedir. Yaşam aktivitesini idame ettirir ve insan vücudunun direncini yansıtır. Qi eksikliği dışardan gelen hastalık veren rüzgârın istilasına yol verir.

Akupunktur Geleneksel Çin tıbbının bir uygulaması olup geçmişi binlerce yıl önceye dayanır. Bu uygulamada derideki spesifik akupunktur noktalarına iğneler batırılarak ya da başka teknikler uygulanarak iyileşme sağlanmaya çalışılır.

Bel felcinde akupunkturun birçok faydalı etkisi olabilir. Bu derlemede Bell felcinde iğneli akupunkturun etkinliğini inceleyen tüm randomize veya olmayan tüm kontrollü klinik araştırmaları sistematik olarak derlemeyi amaçladık.

Toplam 537 katılımcıyla yapılan 6 araştırma derlendi. 5 araştırmada sade akupunktur, birinde akupunkturla birlikte ilaç kullanımı araştırıldı.

Araştırmalarda bu derleme için belirlenen sonuç ölçütleri ve zararlı yan etkiler raporlanmadı. Randomizasyon, yerleşim gizlemesi ve körleme yöntemlerinin belirsiz olması gibi tasarım ve raporlama kusurları nedeniyle düşük olan kalite ve araştırmalar arasındaki klinik farklar akupunkturun etkinliği hakkında güvenilir sonuçlar çıkarılmasına engel oldu. Yüksek kalitede daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Chen N, Zhou M, He L, Zhou D, Li N. Acupuncture for Bell's palsy. Cochrane Database of Systematic Reviews 2010, Issue 8. Art. No.: CD002914. DOI: 10.1002/14651858.CD002914.pub5

Orijinal özet için: Bell Felcinde Akupunktur

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar