Prostat Kanserinde Ameliyattan Sonra Radyoterapi

Cochrane derleme özeti

Prostat içinde sınırlı kanserde prostatektominin şifa sağlama riski yüksektir. Ameliyatta yüksek riskli özelliklerin (kapsülü geçerek komşu seminal keselere ya da çıkarılma sınırının dışına yayılma) bulunması kanserin nüks ihtimalini artırır. Kanser nüksü kanda PSA testinde yükselme gösterebilir, prostatta yerel nüks ya da en sık kemiğe olmak üzere uzak metastaz şeklinde görülebilir.

Radyoterapinin cerrahiden kalabilen kanser hücresi kalıntılarını öldürme potansiyeli vardır ve şifa şansını artırabilir. Diğer yandan mesane, barsaklar ve cinsel işlevde problemlere de neden olabilir. Kanseri baştan pelvis ötesine yayılmış olan bazı hastalarda faydasız olabilir. Bu derlemede yüksek risk özellikleri taşıyan prostat kanserinde ameliyattan sonra yapılan radyoterapinin, nüks riskini azaltmada etkili olup olmadığı, sürviyi uzatıp uzatmadığı ve yan etkilerinin ne olduğu araştırıldı.

10 yıldan uzun süre izlem yapılan bir araştırma yardımcı radyoterapiyle sürvide iyileşme gösterdi ancak bu iyileşme 5 yılda görülmedi. Radyoterapi kanserin metastazlarını azalttı. Radyoterapinin tümör yatağının lokal kontrolünü iyileştirdiği ve nüks riskini azalttığını bulduk. Radyoterapi kan PSA testi anormal hasta sayısını da azalttı ancak bu sonucun önemi belirsiz.

Radyoterapiyle mesane ve barsak işlevini etkileyen, çoğu hafif olan yan etkilerin görülme riski de arttı.

Bu araştırmalara bakıldığında, yüksek risk özellikleri belirlendiğinde radyoterapiyi ameliyattan hemen sonra vermek ya da bir zaman iyi bir gözlemle beklemek ve radyoterapiyi PSA yükselmeye başladığında yapma seçeneklerinden hangisinin daha iyi olduğu belirsiz. Bu soru sürmekte olan çalışmaların araştırma konusu. Tümörde yüksek risk özellikleri olduğunda radikal prostatektomiden sonra radyoterapinin düşünülmesi gerekir ancak en iyi zamanlama belirsiz.

Kaynak

Daly T, Hickey BE, Lehman M, Francis DP, See AM. Adjuvant radiotherapy following radical prostatectomy for prostate cancer. Cochrane Database of Systematic Reviews 2011, Issue 12. Art. No.: CD007234. DOI: 10.1002/14651858.CD007234.pub2

Orijinal özet için: Ameliyat Sonrası Radyoterapi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv