Prostat Kanserinden Korunmada Likopen

Cochrane derleme özeti

Prostat kanseri tüm dünya erkeklerini etkileyen olağan bir kanser tipidir. 5-alfa redüktaz inhibitörleri gibi ilaç tedavilerinin erkeklerde prostat kanseri insidensine karşı potansiyel önleyici olduğu belirlendi. Birçok erkek sağlığını iyileştirmek ve hastalıkları önlemek için yaşam tarzını değiştiriyor ve tamamlayıcı ve alternatif ilaçlar kullanıyor. Likopen antioksidan etkisi nedeniyle prostat kanserinden korunmada fayda sağlayabileceği önerilen bir takviyedir.

Bu sistematik derleme prostat kanserinden korunmada likopenin etkinliğini belirlemeyi amaçlıyor. Toplam 154 katılımcıyla yapılan 3 araştırma belirlendi. Araştırmaların ikisinde kayırma hatası riskine yüksek değer biçildi. İki çalışmanın meta analizi, likopen ve kıyaslama grubuna randomize edilen hastalar arasında prostat spesifik antijende (PSA) anlamlı fark olmadığını gösterdi (ortalama fark -0.34, 95% GA -2.01 - 1.32). Çalışmalardan hiçbirinde prostat kanseri mortalitesine bakılmadı. Diğer sonuç ölçütleri için sadece tek araştırmalardan veri sağlanabildiği için meta analiz mümkün olmadı.

Kaynak

Ilic D, Forbes KM, Hassed C. Lycopene for the prevention of prostate cancer. Cochrane Database of Systematic Reviews 2011, Issue 11. Art. No.: CD008007. DOI: 10.1002/14651858.CD008007.pub2

Orijinal özet için: Prostat Kanserine Karşı Likopen

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus