Multipl Myelomda Bifosfonatlar

Cochrane derleme özeti

Multipl myelom bir B-hücresi kanseri, daha kesin ifadesiyle plazma hücreli kanserdir. Bu kanser kemiklerin içinde ya da dışında gelişebilir. Kemikte yarattığı hasar ya da osteolitik lezyonlar uzun kemiklerde kırılmalar ya da omurgalarda çökme kırıklarına yol açabilir. Kemik hasarına sebep olan mekanizma, osteoklast denen hücrelerin yaptığı kemik rezorbsiyonunda artışla ilişkili görülür. Bifosfonatlar, osteoklast sayısı ve aktivitesini azaltarak kemik rezorbsiyonunu inhibe edebilen ilaçlardır. Derlememizin toplam 6692 katılımcılı 20 araştırmayla yapılan bu güncellemesi, miyelom tedavisine eklenen bifosfonatların vertebral kırıkları ve kemik ağrısını azalttığını gösteriyor.

Genel sürviyi ve vertebral ve vertabra dışı kırıklar gibi diğer sonuç ölçütlerini iyileştirmede zoledronat; etidronat ve plasebodan daha iyi, ancak pamidronat veya klodronattan üstün değil.

Kaynak

Mhaskar R, Redzepovic J, Wheatley K, Clark OAugusto Camara, Miladinovic B, Glasmacher A, Kumar A, Djulbegovic B. Bisphosphonates in multiple myeloma: a network meta-analysis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 5. Art. No.: CD003188. DOI: 10.1002/14651858.CD003188.pub3

Orijinal özet için: Multipl Myelomda Bifosfonatlar

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv