Romatoid Artritte Akupunktur

Cochrane derleme özeti

Akupunktur romatoid artrit tedavisinde işe yarar mı?

Düşük – orta kalitede iki araştırma derlendi ve güncel olarak mevcut en iyi kanıtlar sağlandı. Çalışmalara 84 romatoid artritli hasta alındı, akupunktur plaseboya veya steroid enjeksiyonuna karşı kıyaslandı. İyileşmeler bir tedaviden ve haftada bir yapılan 5 tedaviden sonra ölçüldü.

Eklem ağrısı neden olur ve akupunktur nasıl fayda sağlayabilir?

Romatoid artritte (RA) vücudun bağışıklık sistemi kendi sağlıklı dokularına saldırır. Bu atak en çok el ve ayak eklemlerinde görülür, eklem etrafında kızarma, ağrı şişme ve ısınmaya neden olur. Ağrı ve/veya şişmeyi gidermek için ilaçlı ve ilaçsız tedaviler kullanılır.

Akupunktur, vücudun spesifik noktalarına ince iğneler sokularak yapılan ilaç dışı bir tedavidir. Bu tedavinin vücutta, sinirlerdeki ağrı sinyallerini baskılayarak ağrıyı gideren kimyasalları salgılatarak ya da enerji (Qi) veya kanın vücutta serbestçe akışını sağlayarak iş gördüğü düşünülür. Akupunkturun işe yarayıp yaramadığı ya da güvenli olup olmadığı bilinmiyor.

Çalışmalar ne gösteriyor?

Bir çalışmada hastalara haftada bir gün, beş hafta müddetle akupunktur ya da sahte tedavi uygulandı. Akpunuktur ya da sahte tedavi yapılsın, bu hastalarda ağrı, şiş ve hassas eklemlerin sayısı, hastalık aktiviteleri, genel iyilik hali, laboratuar sonuçları veya kullanılan ağrı kesici ilaç miktarı hemen hemen aynıydı.

Diğer çalışmada hastaların dizindeki gerçek ve sahte noktalara elektro-akupunktur uygulandı. İstirahatte, harekette ve ayakta dururken yaşanan diz ağrısı, gerçek akupunktur yapılan hastalarda daha çok azaldı. İyileşme akupunkturdan sonra 4 aya kadar sürdü. Ancak maalesef bu araştırmanın düşük kalitede olduğu ve akupunkturun ne kadar iyi işe yaradığını olduğundan fazla hesaplamış olabileceği inancına vardık.

Güvenlik

Çalışmalarda yan etkiler ölçülmedi.

Sonuç

Kanıt kalitesi ‘gümüş’ değerinde.

Mevcut az miktarda kanıta göre akupunktur romatoid artrit belirtilerini iyileştirir görünmüyor.

Kaynak

Casimiro L, Barnsley L, Brosseau L, Milne S, Welch V, Tugwell P, Wells GA. Acupuncture and electroacupuncture for the treatment of rheumatoid arthritis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2005, Issue 4. Art. No.: CD003788. DOI: 10.1002/14651858.CD003788.pub2

Orijinal özet için: Romatoid Artrit Tedavisinde Akupunktur

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv