Hiperaktif Mesane Belirtilerinde Hangi Antikolinerjik En Etkili

Cochrane derleme özeti

Birçok erişkinde hiperaktif mesane belirtileri olabilir. Hiperaktif mesaneli erişkinler çok kuvvetli idrar yapma isteği hisseder ve tuvalete gidemeden idrar kaçırabilir. Olağan görülen diğer belirtiler arasında gece ve gündüz sık idrar yapma ihtiyacı bulunur. Bu problemlere mesane kaslarının aşırı aktivitesi neden olur görünüyor ve yaşla sıklığı artıyor. Tedaviler mesane eğitimi ya da ilaçlar gibi konservatif önlemlerdir. Antikolinerjik ilaçlar mesanedeki hiperaktiviteyi ve idrara sıkışmayı azaltabilir.

Bu derlemede hiperaktif mesanesi olan erişkinlere yazılan birkaç antikolinerjik ilaç olduğu bulundu. En sık araştırılan iki ilaç oksibutinin ve tolterodin. Bu iki ilacın benzer etkileri var. Oksibutinin alan hastalarda ortalama olarak, genellikle ağız kuruluğu olmak üzere ters olaylar nedeniyle araştırmaları terk etme ihtimali fazla oldu. Ancak her iki ilaç da ağız kurumasına neden olabiliyor ve her ikisinin de uzatılmış salınımlı formu kullanıldığında bu problemin yaşanma ihtimali azalıyor.

Daha yeni iki ilaç solifenasin ve fesoteradin olup bunlardan ilkinde tolterodine kıyasla etki daha iyi ve ağız kuruması riski daha az. Fesoteradinin etkisi de uzatılmış salınımlı tolterodinden daha iyi ancak ağız kuruluğu nedeniyle katılımcının araştırmadan çekilme ihtimali daha fazla.

Kaynak

Madhuvrata P, Cody JD, Ellis G, Herbison GP, Hay-Smith EJC. Which anticholinergic drug for overactive bladder symptoms in adults. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 1. Art. No.: CD005429. DOI: 10.1002/14651858.CD005429.pub2

Orijinal özet için: Aşırı Aktif Mesanede Antikolinerjik

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv