Gonore Tedavisi: ABD’de Yeni Rehber

Medscape.com’dan video sunum

Merhaba. Ben CDC’nin Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Bölümü’nden Tıbbi Memur Dr. Bob Kirckaldy. Aynı zamanda, yakınlarda güncellenen ve MMWR’de yayınlanan gonore tedavi rehberinin başyazarıyım.

Gonore çok sık görülen bir bulaşıcı hastalıktır. 2010 yılında CDC’ye 300 000’den fazla gonore olgusu bildirildi. Ancak CDC, ABD’de her yıl 700 000’den fazla insana yeni gonore bulaştığını tahmin ediyor.

Bu cinsel yolla bulaşan hastalık (CYBH) sıklıkla asemptomatiktir, ancak tedavi edilmeden bırakılırsa, sağlıkla ilgili kronik pelvik ağrı, ektopik gebelik ve kısırlık gibi uzun vadeli sonuçlar doğurur. Gonore aynı zamanda HIV geçiş riskini de artırır.

ABD’de güncel olarak gonore tedavisinde sefalosporinler öneriliyor. Son beş yıldır, hekimler oral sefiksim veya parenteral seftriaksona ikinci bir antibiyotik ekleyerek kombine tedavi kullanıyorlar.

Yeni sağlanan laboratuar bilgileri gonorede sefiksimin etkinliğinin azalmakta olabileceğini düşündürüyor. Bu nedenle CDC gonore tedavi rehberini güncelledi ve artık sefiksimin rutin kullanımını önermiyor. Yerine, artık seftriaksonun bir başka antibiyotikle birlikte kullanılmasını tavsiye ediyor.

Bu fırsatı sizlere gonore tedavisinde güncellenen rehberin kısa bir özetini sunmak için kullanmak istiyorum. Tam rehberi www.cdc.gov/std/treatment adresinde de görebilirsiniz.

Komplike olmayan, genital, rektal ve faringeal gonore için CDC’nin şimdiki tavsiyesi tek doz İM 250 mg seftriaksona ek olarak ya 1 gram tek doz oral azitromisin veya günde 2 defa 100 mg oral 7 gün doksisiklin verilmesidir.

Ancak, seftriaksonsuz bir alternatif rejim kullanılması gereken zamanlar da vardır. Seftriakson bulunamadığında CDC, yerine 400 mg oral sefiksim (+ yukarıdakilerden biri) kullanılmasını öneriyor.

Sefalosporinlere şiddetli allerjisi olan hastalar için ise 2 gram tek doz oral azitromisin öneriliyor.

Tedavi rehberinde önemli bir değişim olarak, her durumda, hastalara tedaviden bir hafta sonra şifa testi uygulanması gerekiyor.

Tedavideki bu değişikliklere ilaveten hekimlerin, hastalarının tedavisinden başarılı sonuç almayı garanti etmeleri için önerilen iki adım daha bulunuyor.

İlki, hastanın tedavi başarısızlığı açısından izlenmesidir. Belirtileri tedaviden sonra ısrar eden hastalara yeniden kültür yapılmalıdır. Kültürde gonokok pozitif çıkarsa direnç testi uygulanmalıdır. İkinci tedaviden bir hafta sonra da şifa testi yapılması gerekiyor. Hekim, hastanın geçen 60 gün içindeki cinsel partnerlerinin durumunu da hemen değerlendirmeli ve tedavi etmelidir.

İkincil olarak, tedavi başarısızlıkları rapor edilmelidir. Tedavi başarısızlığından şüphe edilen her durumun 24 saat içinde lokal veya eyalet memurları yolu ile CDC’ye bildirilmesi gerekir.

Gonore tedavisinde 250 mg tek doz seftriakson enjeksiyonunun, uygulandığı tüm anatomik bölgelerde etkili olduğunu bilmek önemlidir. Daha yüksek doz kullanımını destekleyen klinik bilgi bulunmuyor. Ayrıca, kombine tedavide ikinci antibiyotik olarak azitromisin kullanımı 2 nedenle doksisiline tercih edilir. İlkin azitromisin, yutulması gereken tek bir hap olarak hasta için çok daha kolay ve uygun bir tedavidir. İkincil olarak, MMWR için çalışılan izolatlarda, tetrasikline karşı gonokok direncinin prevalansı, önemli ölçüde daha yüksektir.

Gonore tedavi rehberindeki değişiklikleri, CDC’nin Gonokok İzolatı Sürveyans Projesi’nden sağlanan laboratuar bilgileri başlattı. Bu bilgiler, son zamanlarda sefiksimin minimum inhibitör konsantrasyon değerleri (MİK) yüksek N. gonorrhea izolatlarının oranında anlamlı bir artış gösteriyor. 2006 yılında %0.1 olan sefiksim MİK’leri yüksek N. gonorrhea isolatlarının oranı, 2011 yılında %1.7 olarak, 17 kat artış gösteriyor. CDC sefiksim MİK’lerindeki bu artışın, kısa zamanda ürogenital gonore tedavisinde etkisinin azalması ile sonuçlanacağını öngörüyor.

ABD’de belgelenmiş bir tedavi başarısızlığı olmamakla beraber MMWR’nin bu sayısında bildirilen eğilimler; sefiksimle tedavi başarısızlığı ile ilgili uluslararası bildirilerinin sayısındaki artış ve bakterinin tedavide kullanılan antibiyotiklere direnç geliştirme öyküsü, ABD ufuklarında gonokokların sefalosporinlere direnç kazanması ve tedavi başarısızlıkları ihtimalinde artış bulunduğunu gösteriyor.

Yorumlar

1. Ersan TAŞCI

28 Ağustos 2012, 09:59

Demek ki; salt seftriakson 250 yetmiyor (gerçi biz ülkemizde yaygın olarak 1gr tek doz kullanıyoruz) yanına azitromisin de eklemek gerek. (ishali göze alıp) Bu yazıda beni en çok uyaran bölüm. 1 hafta sonraki kontroller. genellikle suçluluk psikolojisindeki hastalar kontrole gelmiyorlar. Türkiye’de eş tedavisini yönetmek de önemli. Eşe tek doz 1 gr azitromisin kullandırtıyorum ben. Ama bin takla atarak.

güzel yazı teşekkürler. yazıları beğenen dostların TAHEF’te değil de buradan yorum yaparak teşekkür etmeleri hem Derya beyi hem de benim gibi gereksiz maillerden rahatsız olanları memnun edecektir. saygılarımla…

2. Derya

31 Ağustos 2012, 13:03

Ersan Bey çok teşekkür ederim. Derya

Son Paylaşımlar
Arşiv