Sezaryende Cilt Kapatma Teknikleri Ve Malzemesi

Cochrane derleme özeti

Sezaryen ameliyatında bebeğe erişim için karnın birkaç tabakası kesilerek açılır. Doğumdan sonra bu tabakalar kapatılırken cilt altına ve cilde dikiş atılabilir ya da zımba kullanılabilir. Helen mevcut dikiş malzemeleri doğal ya da sentetik, emilebilen ya da emilmeyen, tek filamentli ya da eğirilmiş olabilir. Zımbalar uygulaması hızlı olduğundan cazip bulunur.

Bulduğumuz 19 araştırmadan 11’ini seçtik, sadece 8’inden veri sağlanabildi. Cilt kapatma metodu olarak en sık absorbe olabilen cilt altı dikişlere kıyasla absorbe olmayan zımbalar araştırıldı.

Zımbalar yara enfeksiyonları, ağrı ve görünüm gibi sonuçlar açısından dikişe benzer bulundu. Absorbe olmayan zımbalarla cilt ayrılması ve yeniden kapatma riski fazlaydı.

Araştırmalarda cilt ayrılması farklı tarif edildi ve zımbalar ameliyat sonrası 3. ve 7. günler arasında çıkarıldı.

Derlenen çalışmalarda sezaryen ameliyatında cilt kesilerini kapatmada hangi yöntemin üstün olduğunu söyleyebilmek için yeterli kanıt bulunmadı. Farklı sütürler çok az çalışmada kıyaslandı. Çoğu araştırmada enfeksiyonları azaltmak için profilaktik antibiyotik kullanımı raporlanmadı.

Kaynak

Mackeen AD, Berghella V, Larsen M-L. Techniques and materials for skin closure in caesarean section. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 11. Art. No.: CD003577. DOI: 10.1002/14651858.CD003577.pub3

Orijinal özet için: Sezaryen Stapler Ve Dikiş

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv