Gebelikte Bakteriyel Vaginoz Tedavisinde Antibiyotik

Cochrane derleme özeti

Doğum kanalında normal olarak bakteriler bulunur ve vagina sağlığı için gereklidir. Ancak bazı bakteriler sayıca artarsa, bakteriyel vaginoz oluşur. Bazı kadınlarda belirti vermez ancak kalanlarında nahoş akıntıya ve bazen erken doğumlara neden olur. Bu bebekler gelişememiş olduğundan doğum sonrası haftalarda solunum güçlüğü çeker, enfeksiyonlar ve beyin kanamaları olabildiği gibi büyürken de, büyüme geriliği, kronik akciğer hastalığı ve gelişim gecikmesi olabilir.

Bu derlemede bakteriyel vaginozlu kadınlarda antibiyotik kullanımının belirtileri ve erken doğan bebek insidensini azaltıp azaltmadığı araştırıldı. Toplam 7847 kadınla yapılan 21 araştırma belirledik. Gebelere antibiyotik vermenin bakteri üremesini azalttığı ancak erken doğumları azaltmadığı bulundu. Tedaviyi bıraktırabilecek ya da tedaviyi değiştirmeyi gerektirecek ters etkiler oldu ve bunların daha fala araştırılması gerekiyor. Anormal vaginal florası olan kadınların taranması ve tedavisinin daha fazla çalışmayla araştırılması gerekiyor. İspatlanmış vaginal enfeksiyonu olan kadınların taranma ve tedavisinin etkileri başka bir Cochrane derlemesinde ele alındı.

Kaynak

Brocklehurst P, Gordon A, Heatley E, Milan SJ. Antibiotics for treating bacterial vaginosis in pregnancy. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 1. Art. No.: CD000262. DOI: 10.1002/14651858.CD000262.pub4

Orijinal özet için: Gebelikte Bakteriyel Vaginoz

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv