Kesikli Topallamada Ginkgo Biloba

Cochrane derleme özeti

Periferik arter hastalığının (PAH) ana belirtisi yürürken bir ya da iki baldırda birden ağrı oluşmasıdır. Yürürken oluşan ağrı tipik olarak kısa bir istirahatle geçer. Bu klinik olaya kesikli topallama denir. Periferik arter hastalığında bir ya da iki bacaktaki arterler ilerleyici olarak daralır ve muhtemel kalp damar olaylarına öncülük eden sistemik aterosklerozun bir ortaya çıkış şeklidir.

Konservatif tedavide kardiyo-vasküler risk faktörleri tedavi edilir ayrıca egzersiz tedavisi ve farmakolojik tedavilerle belirtiler giderilir. Farmakolojik seçeneklerden biri de Gingko biloba ağacının yapraklarından sağlanan ekstresidir ve geleneksel Çin tıbbında yüzyıllardır kullanılıyor. Vazoaktif bir ajan olup PAH hastalarında yürüme yetisine pozitif etkisi olduğuna inanılır. Bu derleme Gingko biloba kullanan hastaların 64.5 metre daha uzun yürüyebildiğini gösteriyor ki bu da plasebo grubuna kıyasla anlamlı bir fark değil. Genel olarak Gingko bilobanın PAH hastalarına anlamlı bir faydası olduğuna dair kanıt bulunmuyor.

Kaynak

Nicolaï SPA, Kruidenier LM, Bendermacher BLW, Prins MH, Stokmans RA, Broos PPHL, Teijink JAW. Ginkgo biloba for intermittent claudication. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 6. Art. No.: CD006888. DOI: 10.1002/14651858.CD006888.pub3

Oriijinal özet için: Kesikli Topallamada Ginkgo Biloba

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv