Gebelikte Folik Asit Takviyesi

Cochrane derleme özeti

Folat doğal bulunan bir vitaminken folik asit, çoğu takviyeler ve güçlendirilmiş besinlerin içinde folat yerine kullanılan bir sentetik eşdeğeridir. Folat çok gereklidir, besinlerle alımının yetersiz olması, genetik faktörler veya genetik faktörlerin çevreyle etkileşimi eksikliğine yola açabilir. Orak hücre hastalığı olan ve sıtmanın endemik olduğu bölgelerdeki kadınlarda folat ihtiyacı daha fazladır ve bu bölgelerde anemi gebelikte önemli bir sağlık problemi olabilir.

Gebelikte kadınlara, fazladan kan gereği ve gelişen bebeğin kan ihtiyacı nedeniyle daha fazla folat gerekir. Anne diyetle yeterince folat almadığında bu, bebeğin küçük olması, anemik olması ve çok erken doğmasına katkı yapar. Gebelik öncesinden alınan folik asit takviyesi bebekte nöral tüp defektleri ihtimalini düşürür.

Bu derlemede gebelik esnasında folk asit takviyesi almanın bebeğin çok erken doğma ve düşük doğum tartısı ihtimalini azaltıp azaltmadığını ve anne kanına etkisini, folat düzeyine ve gebelik komplikasyonlarına etkisini araştırdık.

Toplam 17 771 katılımcıda gebelikte folik asit takviyesinin etkilerini araştıran 31 araştırma derlendi. Veriler gebelikte folat alımıyla birlikte, serum folat düzeylerinde iyileşme olsa da; erken doğum, ölü doğum, yeni doğan ölümü, düşük doğum tartılı bebek, annede doğum öncesi anemi ya da doğum öncesi eritrosit folatı düşüklüğü ihtimalinde azalma görülmedi. Derleme ayrıca folat takviyesinin ortalama doğum ağırlığını ve gebelikte annenin ortalama hemoglobin düzeyini iyileştirmede plaseboya kıyasla bir etkisini göstermedi. Ancak annenin folat durumunun göstergelerine bir fayda bulundu. Şu ana kadar sağlanan kanıtlar gebelik esnasında folik asit takviyesinin toplam bir faydası yönünde kesin bir sonuç vermiyor.

Çalışmaların çoğunluğu 30 – 40 yıl önce yapıldı.

Kaynak

Lassi ZS, Salam RA, Haider BA, Bhutta ZA. Folic acid supplementation during pregnancy for maternal health and pregnancy outcomes. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 3. Art. No.: CD006896. DOI: 10.1002/14651858.CD006896.pub2

Orijinal özet için: Gebelikte Folat

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv