Kesikli Topallamada Prostanoidler

Çeviri: Hem. Gökşen Polat*

Cochrane derleme özeti

Periferik arter hastalığından kaynaklanan kesikli topallama, alt ekstremite iskemisinin belirtisidir. Egzersiz boyunca bacaklarda meydana gelen kramp, uyuşukluk, yorgunluk hissi, kas ağrıları ve kas şeklinde görülür kısa süreli dinlenmeyle iyileşir. Prostanoidler olarak da bilinen postaglandin E1 (PGE1) ve prostasiklin (PGI2) arter yetersizliğini azaltmak için periferal arter hastalığında kullanılan vazoaktif ilaçlardır.

Bu derleme kesikli topallaması olan hastalarda prostanoidlerin etkisini değerlendirmeyi amaçlıyor. Toplam 2773 katılımcılı 18 adet randomize çalışma tanımladık, dört çalışmada prostaglandin E1 in etkisi plaseboya karşı kıyaslandı.

Genel olarak, kesikli topallaması olan kişilerde prostaglandin E1’in yürüyüş mesafelerini artırdığını söyleyebilmek için yüksek kalitede yeterli kanıt bulunmadı.

Ayrıca prostaglandin E1’in levadosin, naftidrofuril ve L-argininden daha etkili olup olmadığını belirlemek için kanıt eksikliği var. Prostasiklinin etkinliği üzerine kanıtlar inandırıcı değil. Sonuçlar, prostaglandin E1 ile karşılaştırıldığında, prostasiklinle birlikte baş ağrısı, diyare ve yüzde flaşing gibi yan etkilerde artış görülebileceğini gösteriyor.

Kaynak

Robertson L, Andras A. Prostanoids for intermittent claudication. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 4. Art. No.: CD000986. DOI: 10.1002/14651858.CD000986.pub3

Orijinal özet için: Kesikli Topallama Prostanoid

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

* İzmir Katip Çelebi Ünv. İç Hastalıkları Hemşireliği Yüksek Lisans Öğrencisi

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv