Glokomlu Hastalarda Akupunktur

Cochrane derleme özeti

Glokom optik siniri hasara uğratan ve görmeyi primer olarak dış yandan etkileyen bir hastalıktır. Dünya çapında körlüğün majör nedenlerindendir. Göz damlaları, lazer tedavisi ve cerrahi prosedürler gibi birçok tedavisi bulunmakla beraber bazı hastalar günlük tedailerine ek olarak akupunktur gibi tamamlayıcı ya da alternatif tıp yaklaşımları arar.

Bu derleme glokomlu hastaların tedavisinde akupunkturun faydalı ve güvenli olup olmadığını araştıran RK çalışma bulgularından sağlanan kanıtları değerlendirmeyi hedefliyor. Derlemeye bir çalışma dâhil edildi. Sürmekte olan bir çalışma ve değerlendirme bekleyen 7 Çince çalışma kaydettik. Biten çalışma Tayvan’da 33 katılımcı ile yürütüldü. Bu araştırmada glokomda kulağa uygulanan akupresur sahte prosedüre karşı kıyaslandı. Araştırmada 8 hafta süren izlem boyunca göz içi basıncı ve görme keskinliği ölçüldü. Bulgulara göre kulağa uygulanan akupresur göz içi basıncını dört haftada sağ gözde 4 mm/HG ve sol gözde 5 mm/Hg kadar azalttı ancak diğer ölçüm zamanlarında ya da başka görme sonuçlarında anlamlı derecede farklı bulunmadı. Bu araştırmada güvenlik değerlendirilmedi.

Sürmekte olan “Glokom için akupunktur” çalışmasına bu güne kadar katılımcı alınmadı. Halen mevcut kanıtlara dayanarak glokomda tedavi seçeneği olarak akupunkturun fayda ya da zararı belgelenemiyor. Değerlendirme bekleyen 7 Çince çalışmanın ileride derlemeye eklenmesi kararlarımızı değiştirebilir.

Kaynak

Law SK, Li T. Acupuncture for glaucoma. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 5. Art. No.: CD006030. DOI: 10.1002/14651858.CD006030.pub3

Orijinal özet için: Glokomda Akupunktur

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv