Masseter Hipertrofisinde Botulinum Toksin A

Cochrane derleme özeti

Masseter kasının hipertrofisi alt çene köşesindeki kaslarında yumuşak bir büyüme şeklinde görülür ve nadiren büyük bir sağlık problemi olarak ortaya çıkar. Bazı kişilerde şişmeyle birlikte ağrı görülür, bazen büyüme yüzde şekil bozukluğu yaratacak kadar fazla olabilir. Nedeni belirsiz olsa da bazı etnik gruplarda daha sık görülüyor.

Ağrı gibi belirtiler kas gevşeticilerle tedavi edilebilir, bunun yanında dişler için splint kullanılabilir ya da kapanış ayarı yapılabilir. Çene kasının cerrahi olarak küçültülmesi ya da kas içine doğrudan botulinum A toksini enjeksiyonu diğer seçenekleri oluşturur. Botulinum A toksini klostridiyum botulinum denen anaerobik organizmanın ürettiği güçlü bir nörotoksindir. Kasa enjekte edildiğinde sinirden kasa ileti geçişini bloke ederek kas işlevini ortadan kaldırır ve bunu izleyerek kas, kitle kaybeder.

Botulinum A toksin enjeksiyonları cerrahiye göre belli avantajlar sağlar görünse de bu derleme yazarları olarak iyi huylu masseter hipertrofisinin tedavisinde botulinum A toksininin etkinliği ve potansiyel yan etkilerini değerlendiren yüksek kalitede bir çalışma bulamadık. Bu müdahalenin etkinlik ve güvenliğini değerlendiren iyi tasarımlı randomize kontrollü araştırmalar yapılması gerekiyor.

Kaynak

Fedorowicz Z, van Zuuren EJ, Schoones J. Botulinum toxin for masseter hypertrophy. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 9. Art. No.: CD007510. DOI: 10.1002/14651858.CD007510.pub3

Orijinal özet için: Masseter Hipertrofisinde Botoks

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar