Diyabetik Ayakta Vakum Tedavisi

Çeviri: Hem. Gökşen Polat*

Cochrane derleme özeti

Diyabet, yüksek kan şekeri konsantrasyonuna neden olan yaygın bir durum olup İngiltere de popülasyonun yaklaşık %4.3’üne denk gelen 2.8 milyon civarı insanı etkiler. Bazı diyabetlilerin ayaklarında yara gelişebilir. Bu yaraların iyileşmesi uzun zaman alabilir ve ağrılı olup enfeksiyon oluşturabilir. Diyabetli kişilerde ayak yara gelişmesi ayak veya bacak ampütasyon riskinin artmasına neden olabilir. Genellikle diyabetli kişilerde şeker hastalığı bulunmayanlara göre alt ekstremite ampütasyon riski daha fazladır.

Negatif basınçlı tedavi yarayı emerek tedavi eden bir uygulamadır. Bu yöntemin kullanımı dünya çapında giderek artıyor fakat ne denli etkili olduğu net değil. Ayrıca, pansuman gibi diğer tedavilerle karşılaştırıldığında pahalı bir yöntem. Vakum tedavisini Diğer tedavilerle karşılaştıran 5 randomize kontrollü çalışma bulduk. Diyabetik ayak iyileşmesini diğer tedavilere göre artırdığına dair ön kanıtlar var. Fakat bulgular kesin değil. Daha iyi kalitede daha fazla randomize kontrollü çalışmalar yapılması gerekiyor.

Kaynak

Dumville JC, Hinchliffe RJ, Cullum N, Game F, Stubbs N, Sweeting M, Peinemann F. Negative pressure wound therapy for treating foot wounds in people with diabetes mellitus. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 10. Art. No.: CD010318. DOI: 10.1002/14651858.CD010318.pub2

Orijinal özet için: Diyabetik Ayak Vakum

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

* İzmir Katip Çelebi Ünv. İç Hastalıkları Hemşireliği Yüksek Lisans Öğrencisi

Son Paylaşımlar
Arşiv