Fazla Kilolu Veya Obeslere Krom Pikolinat Takviyesi

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Krom takviyeleri fazla kilolu veya obes erişkinlerde vücut ağrılığını düşürmede faydalı mı?

Arka plan

Krom normal karbonhidrat, protein ve yağ metabolizması için gereken esansiyel bir besindir (eser element). Krom insülin aktivitesini artırır ve diyetin kromla takviyesi glikoz metabolizmasında kan şeker düzeyini düşürebilen ve fazla kilolu diyabetik hastalar için önemli iyileşmeler sağlar. Genel olarak kromun, kişinin vücut ağrılığının azalmasına vücuttaki yağ miktarını düşürerek fayda sağladığına inanılır. Kromun ayrıca iştahı baskıladığı ve vücutta ısı üretimini uyardığı böylece enerji harcamasını artırdığı söylenir. Bu kilo kaybına katkı sağlayabilir. Krom pikolinat kromun kilo verme için potansiyel yardımcı besin takviyesi olarak satıldığı birkaç kimyasal bileşikten biridir.

Çalışma özellikleri

Fazla kilolu ya da obes hastalarda 8 – 24 hafta süreyle krom takviyesi ya da plasebonun etkinlik ve güvenliğini kıyaslayan 9 randomize kontrollü araştırmayı derledik. Toplam 622 katılımcıyla yapılan çalışmada 346 katılımcıya krom pikolinat 276 katılımcıya plasebo verildi. Kanıtlar 2012 Kasımına kadar güncel.

Anahtar sonuçlar

Araştırılan krom pikolinat dozlarından sağlanan sonuçlar (200 µg, 400 µg, 500 µg, 1000 µg) birleştirildiğinde, tedavi gören katılımcılar plasebo alanlara kıyasla 1 kg civarında daha fazla kilo verdi.

Bu potansiyel kilo kaybettirici etkinin krom pikolinat dozunda artışa paralel olarak arttığına dair iyi kanıt bulamadık. 9 çalışmanın sadece üçünde ters etkilerle ilgili bilgi sağlandığından krom pikolinat takviyelerinin güvenliğini ve dozla artabilen potansiyel zararları olup olmadığını belirleyemedik.

Bunun yanında çalışmaların süresi oldukça kısa (max. 24 hafta) olduğundan takviyelerin uzun vadeli etkilerini belirleyemedik.

Hiç bir çalışmada takviyeyle beraber görülen herhangi bir nedenle ya da MI ya da felç gibi belli hastalıklardan ölüm; sağlıkla ilgili yaşam kalitesi ve takviyenin sosyo-ekonomik etkileri raporlanmadı.

Kanıt kalitesi

Genel kanıt kalitesi düşük olarak değerlendirildi, fazla kilolu ya da obes erişkinlerde krom pikolinat takviyesinin etkinlik ve güvenliği hakkında sonuç çıkarmak için bilgimiz yetersiz.

Kaynak

Tian H, Guo X, Wang X, He Z, Sun R, Ge S, Zhang Z. Chromium picolinate supplementation for overweight or obese adults. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 11. Art. No.: CD010063. DOI: 10.1002/14651858.CD010063.pub2

Orijinal özet için: Fazla Kilo İçin Krom

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar