Kronik C Hepatitinde Nitazoksanid

Cochrane derleme özeti

Kronik C Hepatiti

C hepatiti karaciğeri tutan bir virüs enfeksiyonudur. Uzun sürdüğünde kronik olarak nitelenir.

C hepatiti virüsü enfekte insanın kanıyla bulaşır. Bunlar uyuşturucu kullananlarda ortak iğne kullanımı, rahimde anneden bebeğe geçiş, enfekte insanla cinsel ilişki gibi yollardır.

C hepatiti olan hastalar erken aşamada belirti vermez; ancak bu hastaların %60-70 kadarında tedricen ölüme kadar giden karaciğerle ilişkili ciddi problemler gelişir. Dünyada kronik C hepatiti olan 150 milyon kadar insan var ve her yıl bunların 350 bini bu karaciğer enfeksiyonundan ölüyor.

Tedaviler

Kronik C hepatitinin güncel standart tedavisi iki ilacın, pegil interferon-alfa ve ribavirindir. İnterferonun yaygın global erişimi yoktur ve bazı ters (zararlı) etkileri olabiliyor. Bazı tip C hepatiti virüslerinde (genotip) diğerlerinden daha iyi işe yarıyor.

Nitazoksanid çeşitli virüslere karşı aktivitesi olan bir antiviral grubuna dâhildir. Bu sınıf içinde kronik C hepatiti enfeksiyonuna etkisi araştırılan ilk ilaçtır.

Derlemenin amacı

Bu derleme kronik C hepatitinin nitazoksanidle tedavisinin fayda ve zararlarını belirlemeyi amaçlıyor.

Bulgular

Tıbbi literatürü 2013 Nisanına kadar taradık ve toplam 528 katılımcıyla yapılmış 7 araştırma bulduk. Araştırmalar ABD ve Mısır’da yapıldı. Tümüne de az sayıda katılımcı alındı ve yüksek kalitede metotlar kullanılmadığından faydaların olduğundan fazla ve zararların olduğundan az hesaplanma ihtimal yüksek. Tüm çalışmalara genotip 1 veya 4 olan C hepatitli katılımcılar alındı.

Bu hastalıktan yakınan insanlar için önemli sonuç tüm nedenlerden ölümler, kronik C hepatiti enfeksiyonundan ölümler, morbidite, yaşam kalitesi ve ilacı neden olduğu ters olaylardır. Bu derlemede nitazoksanidin bu sonuç ölçütlerinin herhangi birine etkileri hakkında bilgi bulunamadı ya da düşük kalitede çok az kanıt bulundu.

Nitazoksanidin kan örneklerinin analiziyle izlenebilen virüs aktivitesine (sürdürülebilen virolojik cevap ve virolojik tedavi sonu cevabı) faydalı bir etkisi olabilir ancak bu kesin değil. Derleme yazarları olarak kronik C hepatiti enfeksiyonu olan hastalarda nitazoksanidin fayda ve zararları hakkında bir sonuç çıkaramadık.

Kronik C hepatitinde nitazoksanidin etkilerini kesin olarak anlamak için yüksek kalitede daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Nikolova K, Gluud C, Grevstad B, Jakobsen JC. Nitazoxanide for chronic hepatitis C. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 4. Art. No.: CD009182. DOI: 10.1002/14651858.CD009182.pub2

Orijinal özet için: C Hepatitinde Nitazoksanid

Tem metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv