Kolera Tedavisinde Antibiyotik

Cochrane derleme özeti

Koleralı hastaların tedavisinde antibiyotiklerin etkisi derlendi. Konuya ilişkin tüm çalışmalar arandı ve toplam 4623 koleralı hastayla yapılan 39 araştırma derlendi.

Kolera ve antibiyotikler

Kolera şiddetli sulu ishal türüdür, vibriyo kolera (V. cholerae) bakterisi bulaşmış su ve gıdalar aracılığıyla insandan insana geçer. Sudan ve temizlik açısından fakir yerlerde sık görülür, bazen binlerce insanı etkileyen büyük salgınlar yapar.

Kolera şiddetli dehidrasyon ve ölümlere neden olabiliyor, bu nedenle ana tedavisi ağız ya da damar yolundan sıvı ve tuz verilmesidir. Antibiyotikler, bakterilerin hastanın kendi bağışıklık sisteminden daha önce temizlenmesini sağlayarak hastalığın şiddet ve süresini azaltabilir ve başka insanlara geçişleri önleyebilir.

Araştırma sonuçları

Antibiyotik tedavisi normalde 3-4 gün olan ishal süresini 1.5 gün kadar kısalttı ve toplam ishal sıvısını yarı kadar azalttı. Bunun sonucu olarak rehidrasyon sıvısı ihtiyacı da yarı kadar azaldı.

Antibiyotik tedavisi, dışkıyla V. cholerae çıkarma süresini de azaltarak hastanın bulaştırıcı olduğu dönemi de kısalttı.

Antibiyotiklerin faydası sadece şiddetli ya da karışık düzeyde dehidrasyonlu hastaların alındığı araştırmalarda görüldü.

Tetrasiklin ve azitromisin test edilen bazı başka antibiyotiklerde daha etkili göründü, ancak kullanılacak antibiyotik seçiminin bölgedeki ilaç direncine dayanması gerekir.

Kaynak

Leibovici-Weissman Y, Neuberger A, Bitterman R, Sinclair D, Salam M, Paul M. Antimicrobial drugs for treating cholera. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 6. Art. No.: CD008625. DOI: 10.1002/14651858.CD008625.pub2

Orijinal özet için: Kolerada Antibiyotik Tedavisi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv