Fimozis Tedavisinde Topikal Kortikosteroidler

Cochrane derleme özeti

Fimoziste penis derisi glansın gerisine çekilemez. Doğumda normaldir, yaşamın ilk 3 - 4 ayında tedavi gerekmeden kendi kendine düzelir; 3 yaşındaki bebeklerin sadece %10’unda fimozis bulunur. Bu doğumsal fimozis olarak bilinir. Fimozise glansı koruyan deride skarlaşma da neden olabilir. Skarlaşmaya bağlı fimozisin 18 yaş altı erkeklerde %0.6 ile %1.5 arasında görüldüğü hesaplanıyor. Ancak bu tip fimozis 5 yaş altında nadir görülür. Tipler arasında ayrım yapmak bazen güç olabilir.

Fimozisli çocukların tedavisi tartışmalı hale geldi. Penis uç derisini çıkarmak ya da genişletmek için yapılan ameliyatlar (sünnet ve prepus plasti) geçmişte yaygın olarak kullanıldı. Daha yenilerde 4 – 8 hafta uygulanan kortikosteroidli krem ve merhemler ümit verici sonuçlar gösterdi. Topikal kortikosteroid tedavisi, penis ucu etrafında cildin sıkılaşmasını önlemeyi hedefler. Bu çok daha az invazif bir tedavidir ve bazı çocuklarda cerrahi ihtiyacını önleyebilir.

18 yaşa kadar çocuklarda fimoziste topikal kortikosteroid tedavisinin etkisini plaseboya ya da tedavi verilmemesine kıyasla değerlendirdik. 18 – 17 yaşlar arasında toplam 1395 katılımcı ile yürütülmüş 12 çalışmayı derledik ve analiz ettik. Topikal kortikosteroidler ciddi bir ters etkiye yol açmadan fimozisin tamamen ya da kısmen çözülme ihtimalini artırmakla beraber birçok çalışmada ters olaylar bildirilmedi.

Topikal kortikosteroidler cerrahiden önce fimozis tedavisi için güvenli bir alternatif olabilir.

Kaynak

Moreno G, Corbalán J, Peñaloza B, Pantoja T. Topical corticosteroids for treating phimosis in boys. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 9. Art. No.: CD008973. DOI: 10.1002/14651858.CD008973.pub2

Orijinal özet için: Fimoziste Topikal Tedavi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus