Kunduracı Göğsü İçin Cerrahi Tedaviler


Foto:  Maytyra Tiren, Clinical Media Centre, Brighton and Sussex University Hospitals

Cochrane derleme özeti

Kunduracı göğsü (Pektus ekskavatum), göğüs ön duvarının çökük yapıda olmasıdır, göğüs duvarının en sık görülen defektidir. Dünyada sıklığı bin kişide 6.28 ile 12 vak’adır. Aynı ailenin birkaç ferdinde görülmesine ve sıklıkla başka genetik hastalıklarla birlikte olmasına dayanarak, genel olarak genetik bir durum olarak görülmekle beraber nedenleri tartışmalıdır. Bu bozukluğun kişinin yaşamını etkileme derecesi değişkendir, bazıları normal yaşamını sürdürürken bazılarında egzersiz sonrasında kalp etrafında ağrı hissi; akciğer ve kalp işlevleriyle ilgili sorunlar, utanma ve sosyal izolasyon gibi fiziksel ve psikolojik belirtiler olabilir.

Çeşitli tipte cerrahi dışı tedaviler denenmiş olup, bunlar arasında fiziksel ve solunum egzersizleri, göğsün çıkıntılı kısımlarına baskı uygulamak veya çökük kısımları çekmek için cihazlar ve değişik metotlar bulunur. Bu çeşitli konservatif tedavi metot seçeneklerine rağmen yaygın kullanılan yöntem cerrahi düzeltmedir.

Uzun yıllar boyunca cerrahi düzeltmede, deforme olan kostal kıkırdakların rezeksiyonu ve sternum ardına, öne çıkaracak destek yerleştirme yapıldı. 1997’den bu yana yeni bir cerrahi teknik geliştirildi. Sternum arkasına öne doğru iten bir metal çubuk video-torakoskopiyle yerleştirilip ve kostal kıkırdak çıkarılıyor. Ancak bir yöntemin diğerinden daha iyi olup olmadığı tartışma konusu. Bu soruyu cevaplamak için bir sistematik derleme yaptık ancak derleme kriterlerine uygun çalışma bulamadık. Kunduracı göğsü tedavisinde hangi cerrahi prosedürün en iyisi olduğuna belirleyen kanıt olmadığı kararına vardık.

Kaynak

de Oliveira Carvalho P, da Silva MMuriano, Rodrigues O, Cataneo A. Surgical interventions for treating pectus excavatum. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 10. Art. No.: CD008889. DOI: 10.1002/14651858.CD008889.pub2

Orijinal özet için: Kunduracı Göğsü

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar