Kanserde Laetril Tedavisi

Cochrane derleme özeti

Laetril, “laevorotatory” ve “mandelonitrile” kelimelerinden türetilmiş olup semisentetik bir amigdlin türevini adlandırır. Amigdalin şeftali, acıbadem ve kayısı gibi birçok meyvenin tohumlarından izole edilebilen bir bileşik. Gerek laetril gerekse amigdalinin ortak bir yapısal komponenti olan mandelonitril, siyanit içeriyor.

Laetril’in etkili olmaması ve siyanit zehirlenmesine bağlı yan etki riski FDA ve Avrupa Komisyonunun kullanımını yasaklamasın yol açtı. Ancak laetril veya amigdalin’in internet yoluyla satın alınması mümkün. Bu pazarlar üzerinde hükümet kontrolü olmadığı için bu preparatlar, şüpheli kaynaklardan gelmelerinin yanı sıra kontamine de olabiliyor. Kanser hastalarının laetril veya amigdalinden sonra siyanit zehirlenmesine bağlı ciddi ters etkiler gelişme riskinin, özellikle ağızdan kullanıldığında yüksek olduğu konusunda bilgilendirilmesi gerekir. Bu risk aynı anda C vitamini alanlarda ve B12 eksikliği olan vejetaryenlerde artabilir.

Bu sistematik derlemede laetril veya amigdalin’in sözde etkileri ve kanser hastalarında şifa sağlayıcı etkileri hakkında güvenilir kanıt olmadığı bulundu.

Kaynak

Milazzo S, Horneber M. Laetrile treatment for cancer. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 4. Art. No.: CD005476. DOI: 10.1002/14651858.CD005476.pub4

Orijinal özet için: Laetril, Amigdalin Ve Kanser

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv