Depresyon Tedavisinde St. John's Otu

Cochrane derleme özeti

Depresyon, iki haftadan uzun süreli olarak mod baskılanması ve/veya tüm aktivitelerde ilgi ve zevk kaybı ve çeşitli başka belirtilerle karakterizedir. Depresyon tedavisi için St. John's Otu (Hypericum perforatum L.) ekstreleri yaygın olarak reçete edilir.

Depresyonlu 5489 hasta üzerinde Hypericum perforatum L. ekstreleri ile 4-12 haftalık tedaviyi plasebo ya da standart anti-depresanlara karşı kıyaslayan 29 araştırmayı derledik. Çalışmalar çeşitli ülkelerde yapıldı, farklı Hypericum perforatum L. ekstreleri test edildi ve çoğuna belirtileri hafif – orta şiddette olan hastalar alındı.

Genel olarak araştırmalarda test edilen Hypericum perforatum L. Ekstreleri plaseboya üstündü, standart anti-depresanlara benzer derecede etkiliydi ve bunlardan daha az yan etkisi oldu. Bununla birlikte bu ürünlerin eski bir kullanım geleneği olan Almanca konuşan ülkelerdeki bulgular daha çok Hypericum perforatum L. ekstrelerinden yanaydı, başka ülkelerdeki çalışmalarda Hypericum perforatum L. ekstreleri daha az etkili göründü. Bu farklar, çalışmalara hafif farklar gösteren tiplerde depresyonlu hastaların alınmasına bağlı olabilir ancak Almanca konuşan ülkelerdeki bazı küçük çalışmaların kusurlu ve fazla iyimser sonuçlar bildirmiş olması dışlanamaz.

Depresif belirtileri olan ve Hypericum perforatum L. ekstreleri kullanmak isteyen hastaların bir sağlık profesyoneline danışması gerekir. Hypericum perforatum L. ekstresi kullanımı haklı olabilir, ancak önemli noktaların hesaba katılması gerekir: Piyasada bulunan Hypericum perforatum L. ekstreleri geniş ölçüde değişkendir. Bu derlemenin sonuçları sadece derlenen çalışmalarda test edilen preparatlar için geçerlidir ve benzer özellikleri olanlar için de muhtemelen geçerlidir. Hypericum perforatum L. ekstrelerinin yan etkileri genellikle küçük ve seyrektir. Ancak diğer ilaçların etkileri anlamlı derecede kötü olabilir.

Kaynak

Linde K, Berner MM, Kriston L. St John's wort for major depression. Cochrane Database of Systematic Reviews 2008, Issue 4. Art. No.: CD000448. DOI: 10.1002/14651858.CD000448.pub3

Orijinal özet için: St. John’s Wort

Tam metin için: Tıbbi Özet ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv