Multipl Sklerozda Alemtuzumab

Cochrane derleme özeti

Arka plan

Multipl skleroz (MS) sinir sisteminin genç ve orta yaşlı erişkinleri etkileyen kronik bir hastalığıdır. Sinirlerin miyelin kılıfında ve diğer kısımlarında tekrarlayan hasarlar ciddi malüliyet neden olabilir. MS bağışıklık sistemindeki problemlerle ilişkili olabilir. Alemtuzumab halen başka hastalıklarda kullanılan biyolojik bir ilaç, bir tip antikordur.

Çalışma özellikleri

Toplam 1713 katılımcı üzerinde yürütülmüş, derlememizin seçim kriterlerini karşılayan 3 araştırma bulduk. Hepsinde de alemtuzumab alevlenen durulan MS’te cilt altı yolla verilen beta-1 interferonla karşılaştırıldı. Çalışmaların ikisinde (CARE-MS ve CAMMS223) katılımcılar ilk defa tedavi altına alındı. Üçüncü çalışma (CARE-MS II) beta interferon ya da glatiramer asetatla en azından altı aydır tedavi edilmekteyken en az bir relaps yaşayan katılımcılarla yürütüldü.

Ana sonuçlar

Bu kıyaslama çalışmalarının derlemesi, cilt altı beta-1a’ya kıyasla alemtuzumabın relaps riskini azalttığı, işlevi iyileştirdiği bulundu ve genel ters olay riskini artırmadığı görüldü. Buna ek olarak alemtuzumab MRG ile belirlenen yeni MS lezyonlarının gelişimi ya da lezyonların büyümesi riskini azaltıyor. Ancak alemtuzumabın, (a) yaşam kalitesi, (b) her bir ters olayın yüzdesi ve (c) uzun vadeli ters olaylar ve ciddi ters olayların sıklığı gibi hasta ile ilişkili bazı sonuç ölçütlerine etkisi hakkında bilgi eksikliği var.

Kanıt kalitesi

Derlenen araştırmaların genel metodolojik kalitesi orta yüksek arasındaydı. Ancak derlenen çalışma sayısının azlığı ve olay oranlarının düşük olması nedeniyle ana sonuç ölçütlerinde kanıt kalitesinin çok düşükle orta arası olduğu yargısına vardık. Bu yargı, yeni yapılacak çalışmaların etki hesabımıza olan güvenimize önemli etki yapabileceği ve hesabı değiştirebileceği; ya da etki hesabımızdan emin olamadığımız anlamına geliyor.

Kaynak

Riera R, Porfírio GJM, Torloni MR. Alemtuzumab for multiple sclerosis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 4. Art. No.: CD011203. DOI: 10.1002/14651858.CD011203.pub2

Orijinal özet için: MS’te Alemtuzumab

Tam metin için: Orijinal Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv