Lohusalara A Vitamini Takviyesi

Cochrane derleme özeti

Konu

Hayatın ilk aylarında anne sütünün bebeğin ihtiyaçlarının karşılaması beklenir. Ancak anne yeterince beslenemezse bebek ihtiyacı olan tüm besinleri alamaz. A vitamini bağışıklıkta ve bebeğin sağlıklı kalmasında önemlidir, eğer anne diyetle yeterinde A vitamini almazsa bebek de sütten yeterince alamaz.

Önemi

A vitamini eksikliğinin halk sağlığı sorunu olduğu bölgelerde annenin diyetle aldığı A vitamini, kendisinin ve sütte A vitamini az olduğu için bebeğinin gereksinimini karşılamaya yetmeyebilir. A vitamini eksikliğinin sık görüldüğü ülkelerde bu soruna yönelik çok araştırma yapıldı.

Ne kanıt bulduk

14 araştırmayı derledik. Kanıtlar genel olarak düşük kalitede bulundu. Çalışmalarda doğumdan sonraki 6 hafta içinde A vitamini verilen ya da verilmeyen kadınlar incelendi ya da yüksek doz A vitamini düşük dozla kıyaslandı. Derlememizde anneler ve bebeklerinin genel sağlığı, yan etkiler ve anne sütündeki A vitamini yan ürünü retinol düzeyleri incelendi. Ölen ya da hasta olan anne ya da bebek sayısında değişim olmadı. Anne sütünde retinol miktarının iyileştiğine dair kanıt bulundu.

Bu ne anlama gelir?

Özet olarak, anneye verilen ekstra A vitamini bu besinin anne sütündeki miktarını hafifçe artırmasına rağmen muhtemelen anne ve bebek ölümlerinde fark yaratmıyor ya da çok az fark yaratıyor. Anne veya bebekte yan etkilerde de çok az ya da hiç fark olmadı.

Kaynak

Oliveira JM, Allert R, East CE. Vitamin A supplementation for postpartum women. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 3. Art. No.: CD005944. DOI: 10.1002/14651858.CD005944.pub3

Orijinal özet için: Doğum Sonrası A Vitamini

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv